ban2
Szpital Powiatowy w Limanowej > Oddziały > Oddział Chirurgii Jednego Dnia - Okulistyka

ODDZIAŁ CHIRURGII JEDNEGO DNIA - OKULISTYKA

REJESTRACJA pacjentów do leczenia zaćmy odbywa się w Poradni Okulistycznej

(Budynek Zespołu Poradni Specjalistycznych I p  gabinet nr 10) w następujących godzinach: 

środa  900 - 1200

czwartek 900-1400


telefon: 18 33 01 773

 

 

Co to jest zaćma?

Zaćma (z łac. cataracta) polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki w oku. Soczewka, która głównie skałda sie z wody i białka, z czasem może zmętnieć, co zwykle spowodowane jest naturalnym procesem starzenia się. Gdy światło przechodzi przez soczewkę z zaćmą, ulega ono rozproszeniu. Wynikiem tego jest rozmyte lub nieostre widzenie.

Objawy: pierwszym objawem zaćmy jest pogorszenie wzroku, którego nie można skorygować okularami, czy szkłami kontaktowymi. Kolejnym objawem jest widzednie "przez mgłę" i zamazanie kontórów obrazu.

 

Zaćma może postępować aż do całkowitej utraty wzroku, nie można jej usunąć dietą ani zabiegami laserowymi. Chirurgia zaćmy może pomóc przywrócić wzrok na długo przed jego utratą w stopniu uniemożliwiającym wykonywanie codziennych czynności.

W naszym szpitalu zaćma usuwana jest najnowoczesniejszą metodą FAKOEMULSYFIKACJI.

Metoda ta umożliwia operpwanie zaćmy w każdym jej stadium.

 

Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - poprzez podanie kropli znieczulających do worka spojówkowego. Zabieg trwa kilkanaście minut.
Na początku lekarz wykonuje niewielkie cięcie, poprzez które wprowadza głowicę przypominającą końcówkę od długopisu w celu rozbicia zmętniałej soczewki na drobne kawałki, które następnie są aspirowane z oka.  Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest już pusta następuje wszczepienie soczewki nowej - zwijalnej.

 

Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cięciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.


Po 1,5 godziny od operacji pacjent może wrócić do domu.