ban2
Szpital Powiatowy w Limanowej > Oddziały > Oddział Chirurgii Jednego Dnia - Okulistyka

ODDZIAŁ CHIRURGII JEDNEGO DNIA - OKULISTUKA

REJESTRACJA pacjentów do leczenia zaćmy odbywa się w Poradni Okulistycznej

(Budynek Zespołu Poradni Specjalistycznych I p  gabinet nr 10) w następujących godzinach:

Imię i nazwisko Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
Dorota Kuśnierz
...

14.15-15.15

7.00-9.30

14.30-19.00

Co to jest zaćma?

Zaćma (z łac. cataracta) polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki w oku. Soczewka, która głównie skałda sie z wody i białka, z czasem może zmętnieć, co zwykle spowodowane jest naturalnym procesem starzenia się. Gdy światło przechodzi przez soczewkę z zaćmą, ulega ono rozproszeniu. Wynikiem tego jest rozmyte lub nieostre widzenie.

Objawy: pierwszym objawem zaćmy jest pogorszenie wzroku, którego nie można skorygować okularami, czy szkłami kontaktowymi. Kolejnym objawem jest widzednie "przez mgłę" i zamazanie kontórów obrazu.

Zaćma może postępować aż do całkowitej utraty wzroku, nie można jej usunąć dietą ani zabiegami laserowymi. Chirurgia zaćmy może pomóc przywrócić wzrok na długo przed jego utratą w stopniu uniemożliwiającym wykonywanie codziennych czynności.

W naszym szpitalu zaćma usuwana jest najnowoczesniejszą metodą FAKOEMULSYFIKACJI.

Metoda ta umożliwia operpwanie zaćmy w każdym jej stadium.

Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - poprzez podanie kropli znieczulających do worka spojówkowego. Zabieg trwa kilkanaście minut.
Na początku lekarz wykonuje niewielkie cięcie, poprzez które wprowadza głowicę przypominającą końcówkę od długopisu w celu rozbicia zmętniałej soczewki na drobne kawałki, które następnie są aspirowane z oka.  Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest już pusta następuje wszczepienie soczewki nowej - zwijalnej.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cięciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.

Po 1,5 godziny od operacji pacjent może wrócić do domu.