Profilatyka

Polipy jelita grubego

Polipy jelita grubego - zdjęcie

W poprzednim artykule poznałeś czynniki ryzyka wystąpienia raka jelita grubego oraz najczęściej występujące objawy. W tym artykule dowiesz się więcej na temat polipów jelita grubego, jakie są ich rodzaje, sposoby leczenia oraz czy występuje zależność pomiędzy wielkością polipa a ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego.

Większość raków jelita grubego (gruczolakoRAKÓW) rozwija się na podłożu gruczoLAKA - błony śluzowej, która uległa przemianie w nowotwór niezłośliwy, często występujący w formie polipa. Oczywiście istnieje także możliwość rozwoju nowotworów jelita grubego na podłożu niezmienionej makroskopowo błony.

Polipy jelita grubego – rodzaje:

Ze względu na budowę histologiczną wyróżnia się następujące typy polipów:

- hiperplastyczne: stanowią 90% polipów jelita grubego, osiągają niewielkie rozmiary (5 mm) i są utworzone przez pogrubiałą błonę śluzową, bez cech atypii komórkowej („niegroźne”); występują u około 75% dorosłych;

- gruczolakowe: - są łagodnymi nowotworami, jednak wykazują zdolność przemiany złośliwej, z nich rozwija się rak jelita grubego.

Dzielą się na:

• gruczolaki cewkowe (75% polipów gruczołowych; 5% z nich to zmiany złośliwe)

• gruczolaki kosmkowe (10% gruczolaków; w 40% tych zmian znajduje się ognisko raka)

• gruczolaki cewkowo-kosmkowe (15% gruczolaków; 20% z nich to polipy złośliwe)

• polipy ząbkowane (siedzące, tradycyjne i mieszane) zlokalizowane są głównie w prawej połowie okrężnicy, są zwykle płaskie i trudne do wykrycia; stanowią alternatywną ścieżkę rozwoju raka jelita grubego.

Udowodniono istnienie zależności między wielkością polipa a występowaniem raka jelita grubego - im większy polip tym większe ryzyko; np. gdy polip osiąga wielkość > 2 cm, prawdopodobieństwo stwierdzenia raka wynosi już 10–50%.

Jak wygląda leczenie polipów jelita grubego?

Leczenie polipów jelita grubego,w tym także polipów złośliwych, polega na ich endoskopowym lub chirurgicznym wycięciu.
Obecnie najlepszym narzędziem w diagnostyce i leczeniu polipów jelita grubego jest kolonoskopia. Badanie to pozwala na jednoczesne usunięcie polipów i przesłanie ich do badania histopatologicznego, gdyż tylko badanie histopatologiczne daje nam pewność co do rodzaju zmiany. U większości pacjentów kolonoskopia może zostać wykonana w trybie ambulatoryjnym. W przypadku dużych polipów często wymagana jest jednak hospitalizacja, gdyż polipy, których nie da się usunąć metodą endoskopową, kwalifikują się do leczenia operacyjnego.

Szacuje się, iż nawet co czwarta dorosła osoba w wieku 50-65 lat ma polipy. Dlatego też w Polsce od 2000 roku realizowany jest program badań przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego skierowany do osób w tym przedziale wiekowym. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian (polipów) i ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

(autor tekstu: lek Krzysztof Figuła – lekarz Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Szpitala Powiatowego w Limanowej.)

Szpital Powiatowy w Limanowej podjął skuteczne starania o pozyskanie środków na wykonywanie badań kolonoskopowych w znieczuleniu bez skierowania. Dzięki temu od 1 stycznia 2023 r. jesteśmy jednym z 23 w Małopolsce realizatorów programu badań przesiewowych raka jelita grubego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach programu profilaktyczną kolonoskopię w znieczuleniu bezpłatnie i bez skierowania, raz na 10 lat mogą wykonać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita grubego. Na badanie nie jest wymagane skierowanie, kwalifikacja odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety. W celu rejestracji na badanie prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 18 33 01 700 w. 848 lub 536-502-498 – REJESTRACJA.