Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Oddział Chirurgii Jednego Dnia - Zabiegi płatne

Od początku roku 2022 pacjenci mają możliwość skorzystania z oferty płatnych zabiegów okulistycznych. Szpital Powiatowy w Limanowej oferuje m.in. odpłatne operacje usunięcia zaćmy, zaćmy początkowej (przy ostrości wzroku powyżej 0,6) oraz refrakcyjnej wymiany soczewki przejrzystej w przypadku oczu z dużą wadą refrakcji u pacjentów powyżej 50 roku życia. Można również wykonać odpłatnie usunięcie gradówki oraz skrzydlika.

Dlaczego warto zdecydować się na płatny zabieg usunięcia zaćmy?

Zasadniczą różnicą jest zastosowanie tzw. soczewek wewnątrzgałkowych typu Premium, które nie są dostępne w ofercie zabiegów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na NFZ.

Do soczewek Premium zaliczane są:

  • soczewki wieloogniskowe (trójogniskowe): PanOptics firmy Alcon https://panoptix.pl/
  • soczewki o wydłużonej ogniskowej EDOF: Vivity firmy Alcon
  • soczewki jednoogniskowe Plus (ze wzmocnionym widzeniem pośrednim): Eyhance firmy Tecnis

Dla pacjentów z astygmatyzmem każdy rodzaj soczewek dostępny jest w wersji torycznej.

Zastosowanie soczewek wieloogniskowych i EDOF ma na celu wyeliminowanie lub znaczące zmniejszenie konieczności używania okularów. Soczewki wieloogniskowe zapewniają dobre widzenie dali, odległości pośrednich i bliży, jednak ich budowa narzuca pewne ograniczenia. Po ich wszczepieniu w warunkach słabego oświetlenia mogą pojawiać się dodatkowe wrażenia świetlne: fotopsje pozytywne (koła wokół źródeł światła, olśnienie, promienie świetlne) oraz nieznacznie zmniejszyć poczucie kontrastu. Soczewki EDOF zapewniają dobry kontrast przy znikomych fotopsjach, dobre widzenie dali i odległości pośrednich, lecz czytanie drobnego druku może wymagać małej korekcji okularowej.

Trzeba pamiętać, że soczewki Premium są przeznaczone dla oczu bez współistniejących lub zagrażających chorób mogących wpływać na jakość widzenia.

Pacjenci rozważający wszczep soczewki Premium muszą sprecyzować swoje oczekiwania wzrokowe na podstawie analizy swojej codziennej aktywności oraz odległości pracy wzrokowej, którą najczęściej używają.

Dlatego na badanie kwalifikacyjne należy zgłosić się na z wypełnionymi ankietami dotyczącymi chorób ogólnych i stosowanego leczenia, ankietami okulistycznymi, kwestionariuszem suchego oka oraz wymagań wzrokowych (do pobrania poniżej). Przydatne również będą recepty z przepisywanych wcześniej okularów oraz karty informacyjne z ewentualnego leczenia okulistycznego.

Wywiad w Radiu Kraków z dr Anną Woyna-Orlewicz o zabiegu wymiany soczewek, ich rodzajach oraz zaletach i wadach poszczególnych rodzajów soczewek.

Przygotowanie do badania kwalifikacyjnego

Pacjenci zgłaszający się na badanie kwalifikacyjne przez 3 dni przed badaniem powinni stosować sztuczne łzy bez konserwantów 3 x dziennie do obu oczu, lecz nie zakrapiać ich 2 godziny przed zaplanowanym badaniem. W trakcie badania będą poszerzane źrenice, po badaniu pacjent nie może prowadzić samochodu. Ankiety należy wypełnić przed rozpoczęciem kropienia sztucznych łez.

Przed badaniem pacjent nie może używać soczewek kontaktowych miękkich przez minimum 10 dni a twardych przez minimum 3 tygodnie. Nie zastosowanie się do tego zalecenia może spowodować błędy w wyliczeniu mocy soczewki wewnątrzgałkowej.

Usunięcie gradówki oraz skrzydlika.

Czym jest gradówka?

Gradówka jest kulistym zgrubieniem zlokalizowanym na górnej lub dolnej powiece oka. Powstaje na skutek zatkania produkujących wydzielinę łojową gruczołów tarczkowych., które mieszczą się na brzegach powieki, w miejscu, gdzie wyrastają rzęsy. Wytwarzana przez gruczoły tarczkowe wydzielina natłuszcza oko, zapewniając mu ochronę przed wysuszeniem. Gdy ujścia gruczołów ulegną zatkaniu, wydzielina tłuszczowa zamiast opuszczać gruczoł, zaczyna się w nim gromadzić. Tak właśnie powstaje gradówka.

Leczenie gradówki

Skuteczne są rozgrzewające okłady (zielona herbata, rumianek) oraz masaż nawet kilka razy dziennie. Natomiast leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu specjalnych maści antybiotykowo-sterydowych albo kropli do oczu.

Usuwanie gradówki

Jeśli po ok. miesiącu lub dwóch gradówka nie zniknie, okulista może zakwalifikować pacjenta do leczenia operacyjnego. Chirurgiczne usunięcie gradówki polega przecięciu guzka, otwarciu go i wyłyżeczkowaniu, a następnie usunięciu torebki. Zabieg wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu stosuje się opatrunek i miejscowo maść z antybiotykiem. Pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.

Skrzydlik to łagodny rozrost spojówki gałkowej, przybierający kształt trójkąta zwróconego wierzchołkiem w kierunku środka rogówki. Najczęściej pojawia się od strony nosowej oka. Choroba przebiega bezobjawowo, ale mogą pojawić się dokuczliwe podrażnienia lub zakażenia.

Leczenie operacyjne skrzydlika oka - w przypadku pojawienia się objawów, lub znacznego tempa wzrostu skrzydlika należy go usunąć zabiegowo. Zabieg-operacja skrzydlika oka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pomimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu usunięcia skrzydlika oka, obserwuje się częste nawroty, dlatego należy pozostawać w stałej kontroli z lekarzem okulistą.

Rejestracja na badania odpłatne tel: 530 393 887 od pn do pt w godz.: 8.00-15.00

Pod wskazany numer można wysłać SMS z informacją o chęci zapisania się na badanie kwalifikacyjne, po czym pacjent otrzyma informację zwrotną o zarezerwowanym terminie.

Zabiegi usunięcia zaćmy przeprowadza dr n.med. Anna Woyna-Orlewicz.

Zabiegi usunięcia gradówki i skrzydlika lek. Anna Ryś-Wojtas.

Cennik zabiegów w ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia:

Zabieg z wszczepieniem soczewki PREMIUM

5 900 zl
Zabieg z wszczepieniem soczewki PREMIUM torycznej6 900 zł
Zabieg z wszczepieniem soczewki IQ toric (do 2,0 D)4 000 zł
Zabieg z wszczepieniem soczewki MONOPLUS (EYHENCE)3 600 zł
Zabieg z wszczepieniem soczewki MONOPLUS ( EYHENCE torycznej)4 600 zł

Cennik badań do zabiegu i po zabiegu (Oddział Chirurgii Jednego Dnia):

Konsultacja200 zł
kwalifikacja z bad. przedop.300 zł
kontrola 1bezpłatna (po zabiegu zaćmy)
kontrola 2100 zł (po zabiegu zaćmy)
kontrola 3150 zł (po zabiegu zaćmy)

Cennik - Poradnia Okulistyczna

OCT tarczy lub plamki200 zł
OCT tarczy i plamki250 zł
angio OCT250 zł
usunięcie gradówki400 zł
usunięcie skrzydlika400-1000 zł
laserowa kapsulotomia350 zł
laserowa irydotomia350 zł

W ramach Poradni Okulistycznej, tak jak do tej pory, realizowane są następujące świadczenia prywatne:

Badanie okulistyczne- całościowe bez poszerzenia źrenic150 zł
Badanie okulistyczne – kontrolne (do 2 mies. od wizyty)80zł
Badanie dna oka z poszerzeniem źrenic180zł
Zgłębnikowanie i płukanie dróg łzowych100 zł
Usunięcie ciała obcego150 zł
Mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego30 zł
Usunięcie wrastających rzęs (epilacja)50 zł

Pliki do pobrania