Szpitalny Punkt Konsultacyjny
- Bezpieczni w czasie epidemii
- Weryfikacja uprawnień do świadczeń
- Co zabrać ze sobą do szpitala
- Żywienie w szpitalu
- Prawa i obowiązki Pacjenta
- Opieka duszpasterska
- Wypisy
- Udostępnianie dokumentacji medycznej
- Standardowe warunki pobierania materiału do badań
- Instytucje ważne dla Pacjentów
- Szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej
- Programy profilaktyczne
- Szpitalny Punkt Konsultacyjny
- Edukacja Pacjenta
- Cyberbezpieczeństwo
- Biuletyn Informacji Publicznej
- Cennik usług medycznych plik PDF
- ~Blog
Szpitalny Punkt Konsultacyjny
Od grudnia 2018 roku w limanowskim szpitalu rozpocznie działalność Szpitalny Punkt Konsultacyjny ds. uzależnień oraz innych problemów psychologicznych (SPK).
Spadek wieku inicjacji alkoholowej, stały wzrost spożycia alkoholu, coraz bardziej powszechne sięganie po narkotyki, dopalacze oraz narastająca fala agresji, przemocy, terroru, samobójstw, chorób psychicznych, depresji, ucieczek od rzeczywistości, samotności, bezsilności oraz bezradności zmuszają lokalne społeczeństwo do coraz częstszego sięgania po profesjonalną pomoc. Szpitalny Punkt Konsultacyjny jest odpowiedzią na ważne i konieczne potrzeby społeczne w tym zakresie.
Dlatego też od grudnia 2018 roku ruszyłprojekt realizowany pod patronatem Mieczysława Urygi Starosty Limanowskiego oraz Marcina Radzięty Dyrektora Szpitala Powiatowego w Limanowej Imienia Miłosierdzia Bożego, mający na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomani, przemocy w rodzinie oraz rozwiązywaniu problemów psychologicznych.
Działania prowadzone przez specjalistów (instruktora terapii uzależnień, psychologa, psychoterapeutę) ukierunkowane będą na niwelowanie skali zjawiska przemocy i agresji, przeciwdziałanie uzależnieniom, pomaganie osobom dorosłym oraz dzieciom w przezwyciężeniu trudności życiowych oraz niesienie pomocy w prawidłowym kształtowaniu i rozwoju osobowości. Punkt ma na celu również wspomaganie Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w działaniu na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych oraz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Bardzo ważnym i istotnym czynnikiem, wpływającym bezpośrednio na jakość świadczonych usług i efektywność pracy instruktora/psychologa w Szpitalnym Punkcie Konsultacyjnym jest współpraca z placówkami odwykowymi w Małopolsce.
ADRESATAMI PROGRAMU SĄ:
- Młodzież uzależniona od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu, komputera (gier) , a także innych środków psychoaktywnych.
- Osoby dorosłe uzależnione od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu, komputera, zakupów oraz innych środków psychoaktywnych.
- Osoby (dzieci i dorośli) współuzależnione – członkowie rodzin osób uzależnionych.
- Dorosłe dzieci alkoholików.
- Dzieci i młodzież – ofiary przemocy domowej (fizycznej, emocjonalnej, seksualnej, ekonomicznej).
- Osoby dorosłe będące ofiarami przemocy fizycznej, emocjonalnej, seksualnej czy ekonomicznej.
- Osoby dorosłe, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie.
- Sprawcy przemocy domowej.
- Osoby potrzebujące podstawowej opieki psychologicznej.
Dyżur telefoniczny, konsultacje i porady będą udzielane w następujących godzinach:
- Instruktor terapii uzależnień: wtorek 16:00 – 19:00, sobota 9:00 – 13:00
pod numerem telefonu: 734-136-341 oraz 883-211-552
Konsultacje z instruktorem terapii uzależnień lub psychologiem w Szpitalnym Punkcie Konsultacyjnym będą się odbywać po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.