Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Bezpłatny program szczepień przeciw HPV dla dzieci

Bezpłatny program szczepień przeciw HPV dla dzieci - zdjęcie

W szpitalnym ośrodku zdrowia trwają bezpłatne szczepienia przeciw HPV (ludzki wirus brodawczaka) dla dzieci. Szczepienia są bezpłatne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Szczepionki są dobrze tolerowane i bezpieczne. Chronią przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Są powszechnie stosowane w 125 krajach. W Polsce szczepionki są dostępne w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej – Limanowa, ul. Witosa 28, tel.: 18 33 71 722 (dziecko nie musi być zadeklarowane w przychodni)
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową. Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Więcej informacji oraz mapa placówek wykonujących szczepienie na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem