Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Chirurgii Jednego Dnia - Okulistyka

W Oddziale Chirurgii Jednego Dnia zaćma usuwana jest najnowocześniejszą metodą FAKOEMULSYFIKACJI. Metoda ta umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium.

Co to jest ZAĆMA?

Zaćma (z łac. cataracta) polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki w oku. Soczewka, która głównie składa się z wody i białka, z czasem może zmętnieć, co zwykle spowodowane jest naturalnym procesem starzenia się. Gdy światło przechodzi przez soczewkę z zaćmą, ulega ono rozproszeniu. Wynikiem tego jest rozmyte lub nieostre widzenie.

Objawy: pogorszenie wzroku, którego nie można skorygować okularami, czy szkłami kontaktowymi, światłowstręt, nasilone łzawienie, kolejnym objawem jest widzenie "przez mgłę" i zamazanie konturów obrazu.

Zaćma może postępować aż do całkowitej utraty wzroku, jedynym leczeniem jest zabieg operacyjny. Chirurgia zaćmy może pomóc przywrócić wzrok na długo przed jego utratą w stopniu uniemożliwiającym wykonywanie codziennych czynności. 

Operację usunięcia zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - poprzez podanie kropli znieczulających do worka spojówkowego. Zabieg trwa kilkanaście minut. Na początku lekarz wykonuje niewielkie cięcie, poprzez które wprowadza głowicę przypominającą końcówkę od długopisu w celu rozbicia zmętniałej soczewki na drobne kawałki, które następnie są aspirowane z oka. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest już pusta następuje wszczepienie soczewki nowej - zwijalnej. Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cięciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka.

Po 2,5 godziny od operacji pacjent może wrócić do domu.


WITREKTOMIA

Kolejnym specjalistycznym zabiegiem wykonywanym w ramach oddziału jest witrektomia. Jest to wysokospecjalistyczny zabieg okulistyczny, dlatego też skierowanie na konsultację pod kątem kwalifikacji do zabiegu może wystawić tylko lekarz okulista (NFZ/gabinet prywatny). Jeśli pacjent jest kierowany z gabinetu prywatnego, do ustalenia terminu konsultacji konieczne jest również e-skierowanie do Poradni Okulistycznej od lekarza rodzinnego.

Zabiegi przeprowadza dr n. med. Krzysztof Morawski - specjalista chorób oczu, mikrochirurg, ekspert z dziedziny okulistyki. Wieloletni pracownik i dydaktyk Kliniki Okulistyki CMUJ z ogromnym doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu chorób siatkówki i plamki. Wykonuje OCT, angiografię fluoresceinową, iniekcje doszklistkowe anty-VEGF (Eylea, Lucentis), laseroterapię oraz operacje witrektomii i usunięcia zaćmy. Należy do Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Szklistkowo-Siatkówkowej (EVRS) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Specjalistów Siatkówki (ASRS).

W celu umówienia wizyty kwalifikacyjnej Pacjent powinien kontaktować się z Poradnią Okulistyczną tut. Szpitala (nr tel: 18 33 01 773 w godzinach pracy poradni, ewentualnie tel. kom. 530 393 887 czynny w środy 8.00 - 12.00, czwartki 8.00 -14.00). Kwalifikację wstępną przeprowadza dr n. med. Anna Woyna-Orlewicz, a ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, po konsultacji zdalnej wyników przeprowadzonych badań, podejmuje dr n. med. Krzysztof Morawski, który również przeprowadza zabiegi.

Więcej informacji na temat zabiegu witrektomii, sposobu przygotowania i zaleceń po zabiegu w artykule https://www.szpitallimanowa.pl/news/zabiegi-witrektomii-juz-wkrotce-w-limanowskim-szpitalu/562


PŁATNE ZABIEGI OKULISTYCZNE

Od początku roku 2022 pacjenci mają możliwość skorzystania z oferty płatnych zabiegów okulistycznych. Szpital Powiatowy w Limanowej oferuje m.in. odpłatne operacje usunięcia zaćmy, zaćmy początkowej (przy ostrości wzroku powyżej 0,6) oraz refrakcyjnej wymiany soczewki przejrzystej w przypadku oczu z dużą wadą refrakcji u pacjentów powyżej 50 roku życia. Odpłatnie można również wykonać usunięcie gradówki oraz skrzydlika.

Dlaczego warto zdecydować się na płatny zabieg usunięcia zaćmy?

Zasadniczą różnicą jest zastosowanie tzw. soczewek wewnątrzgałkowych typu Premium, które nie są dostępne w ofercie zabiegów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na NFZ.

Do soczewek Premium zaliczane są:

  • soczewki wieloogniskowe (trójogniskowe): PanOptics firmy Alcon https://panoptix.pl/
  • soczewki o wydłużonej ogniskowej EDOF: Vivity firmy Alcon
  • soczewki jednoogniskowe Plus (ze wzmocnionym widzeniem pośrednim): Eyhance firmy Tecnis

Dla pacjentów z astygmatyzmem każdy rodzaj soczewek dostępny jest w wersji torycznej.

Zalety zastosowania soczewek wieloogniskowych i EDOF

Przygotowanie do badania kwalifikacyjnego

Na badanie kwalifikacyjne należy zgłosić się na z wypełnionymi ankietami dotyczącymi chorób ogólnych i stosowanego leczenia, ankietami okulistycznymi, kwestionariuszem suchego oka oraz wymagań wzrokowych (do pobrania poniżej). Przydatne również będą recepty z przepisywanych wcześniej okularów oraz karty informacyjne z ewentualnego leczenia okulistycznego.


Wywiad w Radiu Kraków z dr Anną Woyna-Orlewicz o zabiegu wymiany soczewek, ich rodzajach oraz zaletach i wadach poszczególnych rodzajów soczewek.

Usunięcie gradówki oraz skrzydlika.

Gradówka jest kulistym zgrubieniem zlokalizowanym na górnej lub dolnej powiece oka. Powstaje na skutek zatkania produkujących wydzielinę łojową gruczołów tarczkowych., które mieszczą się na brzegach powieki, w miejscu, gdzie wyrastają rzęsy. Wytwarzana przez gruczoły tarczkowe wydzielina natłuszcza oko, zapewniając mu ochronę przed wysuszeniem. Gdy ujścia gruczołów ulegną zatkaniu, wydzielina tłuszczowa zamiast opuszczać gruczoł, zaczyna się w nim gromadzić. Tak właśnie powstaje gradówka.

Leczenie gradówki - skuteczne są rozgrzewające okłady (zielona herbata, rumianek) oraz masaż nawet kilka razy dziennie. Natomiast leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu specjalnych maści antybiotykowo-sterydowych albo kropli do oczu.

Usuwanie gradówki - jeśli po ok. miesiącu lub dwóch gradówka nie zniknie, okulista może zakwalifikować pacjenta do leczenia operacyjnego. Chirurgiczne usunięcie gradówki polega przecięciu guzka, otwarciu go i wyłyżeczkowaniu, a następnie usunięciu torebki. Zabieg wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu stosuje się opatrunek i miejscowo maść z antybiotykiem. Pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.

Skrzydlik to łagodny rozrost spojówki gałkowej, przybierający kształt trójkąta zwróconego wierzchołkiem w kierunku środka rogówki. Najczęściej pojawia się od strony nosowej oka. Choroba przebiega bezobjawowo, ale mogą pojawić się dokuczliwe podrażnienia lub zakażenia.

Leczenie operacyjne skrzydlika oka - w przypadku pojawienia się objawów, lub znacznego tempa wzrostu skrzydlika należy go usunąć zabiegowo. Zabieg-operacja skrzydlika oka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pomimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu usunięcia skrzydlika oka, obserwuje się częste nawroty, dlatego należy pozostawać w stałej kontroli z lekarzem okulistą.

Rejestracja na badania odpłatne tel: 530 393 887 od pn do pt w godz.: 8.00-15.00.

Pod wskazany numer można wysłać SMS z informacją o chęci zapisania się na badanie kwalifikacyjne, po czym pacjent otrzyma informację zwrotną o zarezerwowanym terminie.

Zabiegi usunięcia zaćmy przeprowadza dr n.med. Anna Woyna-Orlewicz.

Zabiegi usunięcia gradówki i skrzydlika lek. Anna Ryś-Wojtas.

Cennik zabiegów w ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia:

Zabieg z wszczepieniem soczewki PREMIUM Vivity/Panoptic

5 900 zl
Zabieg z wszczepieniem soczewki PREMIUM Vivity/Panoptic toric (torycznej)6 900 zł
Zabieg z wszczepieniem soczewki IQ toric (do 2,0 D)4 000 zł
Zabieg z wszczepieniem soczewki MONOPlus (EYHENCE)3 600 zł
Zabieg z wszczepieniem soczewki MONOPlus Toric (EYHENCE torycznej)4 600 zł
Zabieg z wszczepieniem soczewki PREMIUM Luxsmart4 500 zł
Zabieg z wszczepieniem soczewki PREMIUM Luxsmart Toric5 000 zł


Cennik badań do zabiegu i po zabiegu (Oddział Chirurgii Jednego Dnia):

Konsultacja200 zł
kwalifikacja z bad. przedop.300 zł
kontrola 1bezpłatna (po zabiegu zaćmy)
kontrola 2100 zł (po zabiegu zaćmy)
kontrola 3150 zł (po zabiegu zaćmy)


Cennik - Poradnia Okulistyczna

OCT tarczy lub plamki200 zł
OCT tarczy i plamki250 zł
angio OCT250 zł
usunięcie gradówki400 zł
usunięcie skrzydlika400-1000 zł
laserowa kapsulotomia350 zł
laserowa irydotomia350 zł

W ramach Poradni Okulistycznej, tak jak do tej pory, realizowane są następujące świadczenia prywatne:

Badanie okulistyczne - całościowe bez poszerzenia źrenic150 zł
Badanie okulistyczne – kontrolne (do 2 mies. od wizyty)80 zł
Badanie dna oka z poszerzeniem źrenic180 zł
Zgłębnikowanie i płukanie dróg łzowych100 zł
Usunięcie ciała obcego150 zł
Mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego30 zł
Usunięcie wrastających rzęs (epilacja)50 zł


Pliki do pobrania