Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Cytologia i mammografia w ramach programów profilaktycznych – ważne zmiany

Cytologia i mammografia w ramach programów profilaktycznych – ważne zmiany - zdjęcie

Od 1. listopada 2023 roku zmieniają się kryteria wiekowe kwalifikowania pacjentek do programu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma to na celu zwiększenie liczby kobiet, które będą mogły skorzystać z badań. Według nowych wytycznych kryteria włączenia do programu profilaktyki raka piersi obejmują kobiety w wieku 45-74 lat, a do programu profilaktyki raka szyjki macicy kobiety w wieku 25-64 lat.

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia - rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy Polek. Natomiast rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy pań rocznie i stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet (źródło: https://www.nfz.gov.pl/aktualn... ). W obydwóch schorzeniach zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.

Szpital Powiatowy w Limanowej realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany z NFZ. Każda kobieta w wieku 25-64 lat, która w przeciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonanej cytologii w ramach programu, może zgłosić się do poradni ginekologicznej naszego szpitala w celu wykonania profilaktycznej cytologii. Na badanie nie jest wymagane skierowanie. Informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel: 18/ 33-01-774.

Pacjentki, które są zainteresowane wykonaniem profilaktycznej mammografii w ramach NFZ mogą skorzystać z mammobusów. Na stronie małopolskiego NFZ można sprawdzić gdzie i kiedy można wykonać badanie i tak na przykład w miesiącu listopadzie mammobusy pojawią się w następujących lokalizacjach i godzinach na terenie powiatu limanowksiego:

  • Limanowa, przy Pływalni Limanowskiej, ul. Z. Augusta 37, godz. 9.00-17.00
  • Niedźwiedź, na parkingu przy kaplicy św. Sebastiana, Niedźwiedź 126, godz. 14.00-16.00
  • Limanowa, przy Pływalni Limanowskiej, ul. Z. Augusta 37, godz. 9.00-12.00

Zachęcamy do korzystania z profilaktycznych badań. Zdrowie mamy tylko jedno!