Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony
Profilatyka

Rak jelita grubego - czy powinieneś się zbadać?

Rak jelita grubego - czy powinieneś się zbadać? - zdjęcie

Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet; a zachorowalność na tę chorobę systematycznie wzrasta. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się raka jelita grubego u ok 18 tysięcy nowych chorych. Czy znasz objawy, które powinny Cię zaniepokoić? Czy powinieneś się zbadać? Koniecznie przeczytaj, gdyż wczesne wykrycie zmian w jelicie ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii i rokowania.

Znajomość najczęstszych objawów nowotworu oraz symptomów alarmowych daje szansę na szybkie przeprowadzenie badań diagnostycznych i wykrycia guza na wczesnym etapie zaawansowania. Wczesna wykrywalność raka jelita grubego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii i rokowania. Pacjenci z nowotworem rozpoznanym we wcześniejszych stopniach zaawansowania mają znacznie większe szanse na wyleczenie z choroby.

Większość raków jelita grubego (gruczolakoRAKÓW) rozwija się na podłożu gruczoLAKA (błony śluzowej, która uległa przemianie w nowotwór niezłośliwy, często występujący w formie polipa). Istnieje także możliwość rozwoju nowotworów jelita grubego na podłożu niezmienionej makroskopowo błony.

Około 75% przypadków stanowią raki sporadyczne (przypadkowe), zaś pozostała część to raki występujące rodzinnie lub na podłożu uwarunkowanych genetycznie zespołów.

Wyróżnia się następujące czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego:

 • wiek (szczyt zapadalności przypada na 75. rż.)
 • zwiększona masa ciała i mała aktywność fizyczna (większa zapadalność u osób z nadwagą i wykazujących małą aktywność fizyczną)
 • rasa biała, czynniki geograficzne (największa zapadalność na północy Europy)
 • występowanie raka jelita grubego wśród krewnych pierwszego stopnia
 • uwarunkowane genetycznie zespoły chorobowe prowadzące do rozwoju raka
 • występowanie w wywiadzie polipów gruczolakowych lub raka jelita grubego,
 • stany zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna);
 • zwiększona zawartość tłuszczów lub czerwonego mięsa w posiłkach
 • niedobory witamin, wapnia
 • obecność ureterosigmoidostomii (500-krotnie większe ryzyko rozwoju raka jelita grubego)
 • przebycie radioterapii

Można również wskazać najczęstsze objawy raka jelita grubego - sprawdź czy dotyczą Ciebie:

 • ból brzucha (44%)
 • zmiana rytmu wypróżnień (43%)
 • krew w stolcu (40%)
 • osłabienie (20%)
 • niedokrwistość (11%)

Podstawową metodą profilaktyki raka jelita grubego są badania przesiewowe -KOLONOSKOPIA - jej celem jest wykrywanie i leczenie gruczolaków oraz wykrycie raka we wczesnych stadiach poddających się leczeniu.

Kolonoskopia z pobraniem wycinków oraz ewentualnym usunięciem polipów jest podstawowym i najlepszym badaniem w celu wykrycia raka jelita grubego.

Pamiętaj! Kryterium wiekowe jest wystarczające, by wykonać profilaktyczną kolonoskopię. Każdy po 50 roku życia, nawet bez żadnych objawów, powinien mieć profilaktyczną kolonoskopię.

Szpital Powiatowy w Limanowej podjął skuteczne starania o pozyskanie środków na wykonywanie badań kolonoskopowych w znieczuleniu bez skierowania. Dzięki temu od 1 stycznia 2023 r. jesteśmy jednym z 23 w Małopolsce realizatorów programu badań przesiewowych raka jelita grubego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach programu profilaktyczną kolonoskopię w znieczuleniu bezpłatnie i bez skierowania, raz na 10 lat mogą wykonać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita grubego. Na badanie nie jest wymagane skierowanie, kwalifikacja odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety. W celu rejestracji na badanie prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 18 33 01 700 w. 848 lub 536-502-498 – REJESTRACJA.