Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet; a zachorowalność na tę chorobę systematycznie wzrasta. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się raka jelita grubego u ok 18 tysięcy nowych chorych. Czy znasz objawy, które powinny Cię zaniepokoić? Czy powinieneś się zbadać? Koniecznie przeczytaj, gdyż wczesne wykrycie zmian w jelicie ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii i rokowania.
Znajomość najczęstszych objawów nowotworu oraz symptomów alarmowych daje szansę na szybkie przeprowadzenie badań diagnostycznych i wykrycia guza na wczesnym etapie zaawansowania. Wczesna wykrywalność raka jelita grubego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii i rokowania. Pacjenci z nowotworem rozpoznanym we wcześniejszych stopniach zaawansowania mają znacznie większe szanse na wyleczenie z choroby.
Większość raków jelita grubego (gruczolakoRAKÓW) rozwija się na podłożu gruczoLAKA (błony śluzowej, która uległa przemianie w nowotwór niezłośliwy, często występujący w formie polipa). Istnieje także możliwość rozwoju nowotworów jelita grubego na podłożu niezmienionej makroskopowo błony.
Około 75% przypadków stanowią raki sporadyczne (przypadkowe), zaś pozostała część to raki występujące rodzinnie lub na podłożu uwarunkowanych genetycznie zespołów.
Wyróżnia się następujące czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego:
- wiek (szczyt zapadalności przypada na 75. rż.)
- zwiększona masa ciała i mała aktywność fizyczna (większa zapadalność u osób z nadwagą i wykazujących małą aktywność fizyczną)
- rasa biała, czynniki geograficzne (największa zapadalność na północy Europy)
- występowanie raka jelita grubego wśród krewnych pierwszego stopnia
- uwarunkowane genetycznie zespoły chorobowe prowadzące do rozwoju raka
- występowanie w wywiadzie polipów gruczolakowych lub raka jelita grubego,
- stany zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna);
- zwiększona zawartość tłuszczów lub czerwonego mięsa w posiłkach
- niedobory witamin, wapnia
- obecność ureterosigmoidostomii (500-krotnie większe ryzyko rozwoju raka jelita grubego)
- przebycie radioterapii
Można również wskazać najczęstsze objawy raka jelita grubego - sprawdź czy dotyczą Ciebie:
- ból brzucha (44%)
- zmiana rytmu wypróżnień (43%)
- krew w stolcu (40%)
- osłabienie (20%)
- niedokrwistość (11%)
Podstawową metodą profilaktyki raka jelita grubego są badania przesiewowe -KOLONOSKOPIA - jej celem jest wykrywanie i leczenie gruczolaków oraz wykrycie raka we wczesnych stadiach poddających się leczeniu.
Kolonoskopia z pobraniem wycinków oraz ewentualnym usunięciem polipów jest podstawowym i najlepszym badaniem w celu wykrycia raka jelita grubego.
Pamiętaj! Kryterium wiekowe jest wystarczające, by wykonać profilaktyczną kolonoskopię. Każdy po 50 roku życia, nawet bez żadnych objawów, powinien mieć profilaktyczną kolonoskopię.
Szpital Powiatowy w Limanowej podjął skuteczne starania o pozyskanie środków na wykonywanie badań kolonoskopowych w znieczuleniu bez skierowania. Dzięki temu od 1 stycznia 2023 r. jesteśmy jednym z 23 w Małopolsce realizatorów programu badań przesiewowych raka jelita grubego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W ramach programu profilaktyczną kolonoskopię w znieczuleniu bezpłatnie i bez skierowania, raz na 10 lat mogą wykonać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita grubego. Na badanie nie jest wymagane skierowanie, kwalifikacja odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety. W celu rejestracji na badanie prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 18 33 01 700 w. 848 lub 536-502-498 – REJESTRACJA.