Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia

07 kwietnia 2022
7 kwietnia - Światowy Dzień  Zdrowia - zdjęcie

Hasło tegorocznych obchodów to: „Nasza planeta, nasze zdrowie”.  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia koncentruje się na wpływie klimatu na zdrowie ludzi oraz na działaniach, które należy podjąć, aby zatrzymać zmiany klimatyczne. Jak podaje WHO, każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obecny kryzys klimatyczny, jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości.

Ponad 90 procent ludzi oddycha niezdrowym powietrzem spowodowanym spalaniem paliw kopalnych. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne zalegające na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, trafiły do ​​naszego łańcucha pokarmowego. Przemysł produkujący ultra przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędza falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych.

W ramach tegorocznej kampanii „Nasza planeta, nasze zdrowie” WHO zachęca rządy i opinię publiczną do dzielenia się historiami kroków i inicjatyw jakie podejmują, aby tworzyć społeczeństwa dobrobytu, chronić planetę oraz nasze zdrowie.

Ważne jest, by organizować i angażować się w działania w celu ochrony własnego zdrowia z poszanowaniem środowiska, w którym żyjemy. Pamiętajmy również, że każdy z nas może zacząć zmiany od siebie, poprzez zmianę „starych”, niekoniecznie właściwych nawyków na takie, które wpływają na stan planety i nasze zdrowie. Niektóre z nich to:

  • Jeżeli to możliwe – jak najczęściej chodź pieszo, wybieraj rower zamiast samochodu. Jeżeli używasz samochodu - ogranicz prędkość,
  • Zmień źródło energii na energię odnawialną,
  • Oszczędzaj energię elektryczną,
  • Oszczędzaj wodę – również podczas codziennych czynności,
  • Używaj opakowań spożywczych nadających się do recyklingu. Zrezygnuj z  plastiku,
  • Segreguj śmieci,
  • Unikaj wysoko przetworzonej żywności, napojów.
  • Rzuć palenie.

Dbajmy o naszą planetę, dbajmy o zdrowie. To nasza przyszłość.