Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Badania polisomnograficzne

11 lipca 2019
Badania polisomnograficzne - zdjęcie

Przypominamy,  iż na Oddziale Chorób Płuc Szpitala Powiatowego w Limanowej działa Pracownia Polisomnograficzna, która świadczy usługi medyczne – badania w kierunku zaburzeń oddychania w czasie snu (badania polisomnograficzne).

Oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu jak również diagnostykę i dalsze leczenie zaburzeń wentylacji u chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową w przebiegu chorób ogólnoustrojowych.

Zakres szczególnego zainteresowania diagnostycznego i terapeutycznego naszej Pracowni:

 1. Obturacyjny Bezdech Senny – diagnostyka, leczenie i kontrola leczenia. Dopasowanie i pomoc w zaopatrzeniu pacjenta w protezy powietrzne do leczenia OBS.
 2. Zaburzenia oddychania w przebiegu przewlekłej niewydolności oddychania w chorobach układu krążenia i oddychania. Kwalifikacja do wspomagania wentylacyjnego w warunkach domowych (respirator w warunkach domowych, domowe leczenie tlenem).
 3. Zaburzenia oddychania w chorobach neurologicznych i nerwowo – mięśniowych – przewlekła obserwacja i ewentualna kwalifikacja do leczenia wspomagającego oddychanie w warunkach domowych (Non - Invasive Ventilation, NIV). 

Pracownia Polisomnografii dysponuje aparatami do wykonywania badań firmy Embla (Embla s4500) oraz firmy Respironics (Alice 6LDE) z możliwością wykonywania badań zarówno o typie polisomnografii ambulatoryjnej, jak i pełnego badania polisomnograficznego (z zapisem EEG). Dysponujemy aparatami do leczenia OBS jak i aparatami do wentylacji mechanicznej.

Zespół wykonujący i oceniający badania zdobył niezbędne umiejętności w czasie szkoleń w wiodących ośrodkach leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu.

 

INFORMACJE DOTYCZĄCE PROCEDURY BADANIA

 I. Wskazania do badania:

Wskazania medyczne do badania zaburzeń oddychania w czasie snu (ICD - G47.3) występują w następujących jednostkach i zespołach chorobowych:

 1. Nadmierna Senność Dzienna – będąca wynikiem zaburzeń oddychania w czasie snu i będąca częstą przyczyną wypadków komunikacyjnych i wypadków w pracy.
 2. Obturacyjny bezdech senny.
 3. Centralny bezdech senny.
 4. Zaburzenia oddychania w czasie snu w chorobach płuc.
 5. Zespół wzmożonej oporności górnych dróg oddechowych.
 6. Zaburzenia oddychania w czasie snu w przewlekłej niewydolności serca.
 7. Zaburzenia oddychania w czasie snu w chorobach neurologicznych i nerwowo – mięśniowych.
 8. Zaburzenia i podejrzenie zaburzeń oddychania w czasie snu u dzieci.

 

II. Sposób kierowania i kwalifikacji do badania Polisomnograficznego:

 1. Pacjenta na badanie kieruje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (lekarz rodzinny, lekarz Poradni Specjalistycznej, lekarz pracujący na Oddziale Szpitalnym) po indywidualnym ustaleniu wskazania do badania, przy podejrzeniu występowania istotnych klinicznie zaburzeń snu / oddychania w czasie snu.
 2. Pacjent jest ostatecznie kwalifikowany do badania w oparciu o rozmowę, badanie ankietowe i badanie fizykalne przeprowadzane przez lekarza / technika nadzorującego i wykonującego badanie.

 

III. Sprzęt do wykonywania badań:

 1. Aparaty do tzw „pełnej polisomnografii” Embla s4500, Alice 6LDE - systemy do diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu zawierają:
 •    zintegrowany czujnik ciśnienia do pomiaru przepływu / chrapania przez kaniulę nosową lub ciśnienie w masce;
 •    zintegrowany czujnik pozycji ciała 3D oraz aktywności;
 •    pomiar saturacji, pulsu (czujnik pulsoksymetryczny);
 •    2 kanały do pomiarów ruchów oddechowych brzucha i klatki piersiowej;
 •    znacznik zdarzeń „event” - oznaczanie startu badania, jego zakończenia, zdarzeń indywidualnych zgłaszanych przez pacjenta;
 •    możliwość monitorowania przepływu za pomocą termistora oraz chrapania za pomocą mikrofonu.
 •    głowicę pomiarową do zapisu EEG wraz z komputerowym modułem do zapisu i przetwarzania danych EEG – ocena jakości snu, wybudzeń, możliwość wykonywania badań typu MSLT.

Aparaty mają możliwość podłączania dodatkowych modułów: EKG, PLM (ruchy kończyn dolnych).

Aparaty są bezprzewodowe (montowane na pacjencie) i dysponują własną wbudowaną pamięcią.

       2. Aparaty AutoCPAP: Resmed, Respironics z możliwością zdalnego sterowania z poziomu komputera służące do ustawiania ciśnienia w aparacie CPAP w czasie nocy terapeutycznej.

      3. Aparaty do monitorowania poziomu etCO2 oraz tcCO2 (kapnografy) wspomagające proces diagnostyczno leczniczy w przypadkach kwalifikacji chorych do procedur NIV i DLT.

 

IV. Tryb wykonywania badań:

 Badanie jest wykonywane w ramach umowy kontraktowej z NFZ w trybie hospitalizacji jednodniowej. W praktyce pacjent jest przyjmowany na Oddział Chorób Płuc ok. godz. 16.30 i pozostaje na Oddziale całą noc (badanie wykonywane jest w czasie snu).

 Po ukończeniu badania pacjent opuszcza szpital, a po analizie zapisu i określeniu dalszego trybu postępowania (zazwyczaj ok. tygodnia) wypis jest wysyłany do pacjenta lub można go odebrać osobiście.

 

 

Rejestracja i informacja o badaniach pod numerem 606 225 842 od poniedziałku do piątku po godz. 20.00