Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Betlejemskie Światło Pokoju

23 grudnia 2014
Betlejemskie Światło Pokoju  - zdjęcie

23 grudnia, dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia na Oddziale Chorób Dzieci limanowskiego Szpitala pojawili się harcerze, by przekazać Betlejemskie Światło Pokoju. Przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju – płomień, którego źródłem jest miejsce narodzin Jezusa, przyjmujemy zachętę do pokonywania w sobie niepokoju, który wywołuje lęk, obawy. Betlejemskie Światło Pokoju przypomina, że „Pokój na ziemi zaczyna się w nas samych”. Tyle bowiem wokół nas zła na ile pozwolimy i tyle może być dobra – ile uczynimy.

„Pokój jest w nas” to tegoroczne hasło tej wspaniałej idei.

 

Pokój jest owocem, który rodzi się w nas, ale przychodzi jako dar Ducha. Przenika nas całych, choć najbardziej odczuwamy go w naszym sercu i naszej duszy. Jego skutki są również widoczne na zewnątrz i promieniują na ludzi wokół nas. Prawdziwy pokój ducha zmienia nasze patrzenie na siebie samych, na ludzi, świat – daje nam coraz pełniejszą wolność. Jan Paweł II mówił: „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”.

Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju sięga  1986 roku, kiedy to w Linz w Austrii, po raz pierwszy zorganizowano tę akcję  jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). W 1987 roku patronat nad nad nią objęli skauci austriaccy, którzy roznosili ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, tak - by w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Od tego czasu, corocznie dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF spośród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Następnie w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  W tym roku, w niedzielę 14 grudnia o godzinie 10:00, w kościele pw. św. Józefa Robotnika harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Do Polski trafiło ono przez ręce Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzaty Sinicy. Następnie delegacje 17 chorągwi harcerskich rozpaliły płomień dla siebie, by powieźć go dalej. Tym samym rozpoczęła się wędrówka Światła, która trwała do 24 grudnia br.

 

oprac. na podst. www.swiatlo.zhp.pl