Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Dzisiaj obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 maja 2022
Dzisiaj obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego - zdjęcie

27 maja w kalendarzu służby zdrowia to dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Z tej okazji Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala złożył życzenia wszystkim pracownikom laboratoriów naszego Szpitala. Na sali narad odbyło się również spotkanie z Kierownikami poszczególnych pracowni.

W spotkaniu uczestniczyły Panie: Zofia Kowalska Kierownik Zespołu Pracowni Laboratoryjnych oraz Pracowni Bakteriologicznej, Zofia Więcław Kierownik Pracowni Analitycznej, Maria Olszowska-Rudowicz Z-ca Kierownika Pracowni Analitycznej oraz Jadwiga Wójcik Kierownik Pracowni Serologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi.

Podczas spotkania Dyrektor złożył Paniom podziękowania i gratulacje za wytężoną i rzetelną pracę z prośbą o przekazanie tych podziękowań wszystkim pracownikom laboratoriów.

W ramach podziękowań Dyrektor wręczył bukiet kwiatów na ręce Pani Zofii Kowalskiej.

Jak zaznaczył Dyrektor –„Miniony i poprzedni rok był bardzo ciężki, szczególnie dla diagnostyki, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną. Ale też z dumą należy podkreślić, że kolejny raz daliśmy radę. To niezmiernie budujące, że dzięki wspólnym, szybkim działaniom mogliśmy zaoferować mieszkańcom powiatu limanowskiego wykonywanie badań właśnie u nas. Szczególne słowa podziękowania pragnę skierować do Pani Kierownik Zofii Kowalskiej, która zorganizowała i nadzorowała wykonywanie badań oraz funkcjonowanie punktu pobrań Covid.

Wszystkim Państwu jeszcze raz dziękuję za ogromne zaangażowanie, gotowość do zmian i wytężonej pracy. Jednocześnie życzę zdrowia, satysfakcji z pracy, dalszego rozwoju i wszelkiej pomyślności”.

 

 

Przypominijmy: Dzień Diagnosty Laboratoryjnego obchodzony jest od 2012 r. Przypada on 27 maja i jest upamiętnieniem przełomowego odkrycia z 1961 roku, kiedy Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, co miało ogromny wpływ na późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biotechnologii.

Czy wiesz czym dokładnie zajmuje się diagnosta laboratoryjny?

Diagnosta laboratoryjny prowadzi badania dla potrzeb profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych i sanitarno-epidemiologicznych.

Diagnosta zajmuje się m.in. badaniem płynów ustrojowych, wydzielin, wydalin i pobranych tkanek. Określa np. ich właściwości fizyczne, chemiczne, biologiczne czy mikrobiologiczne, a także ustala czy biorca może przyjąć przeszczep od dawcy (tzw. zgodność tkankowa).

Diagności oceniają również jakość wykonywanych badań oraz interpretują i potwierdzają ich wyniki. Prowadzą też działalność naukową i dydaktyczną w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.