Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Jubileusz 70-lecia Szpitala Powiatowego w Limanowej

24 października 2017
Jubileusz 70-lecia Szpitala Powiatowego w Limanowej - zdjęcie

W piątek 20 października br. uroczyście świętowano 70 lat istnienia Szpitala Powiatowego w Limanowej. Jubileusz ten był równocześnie czwartą rocznicą nadania szpitalowi imienia Miłosierdzia Bożego. W obchodach  udział wzięli dyrekcja szpitala, licznie uczestniczący byli i obecni pracownicy, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele środowiska medycznego. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęto  mszą św., sprawowaną w hali Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej przez bpa pomocniczego diecezji tarnowskiej, Stanisława Salaterskiego oraz kapelana limanowskiego szpitala, Jana Adamczyka.  Zaproszony biskup ordynariusz Andrzej Jeż niestety nie mógł pojawić się osobiście w rodzinnej Limanowej. Oprawę liturgii zapewnili pracownicy szpitala oraz limanowski chór mieszany CANTICUM IUBILAEUM pod dyrekcją Marka Michalika.

Biskup w swojej homilii wspomniał o początkach istnienia limanowskiego szpitala, mówił: „Historia szpitala limanowskiego rozpoczyna się w 1947 roku, kiedy po wojnie trzeba było pospieszyć z pomocą ludziom pokrzywdzonym tym trudnym czasem. Byli to ludzie z zaburzeniami wywołanymi okrucieństwem, z syndromem obozowym u tych, którzy powracali z niewoli, byli to chorzy na gruźlicę która wtedy dziesiątkowała społeczeństwo, a także ranni którzy ucierpieli przez niewybuchy”. Przypomniał też statystykę pierwszego półrocza istnienia placówki w 1947 roku: 195 hospitalizowanych pacjentów, 55 przeprowadzonych operacji oraz 38 odebranych porodów przy zaledwie kilkunastoosobowym składzie personelu lekarsko-pielęgniarskiego. „Dyrekcja i pracownicy wiedzą najlepiej, jak ta statystyka się zmieniła. Podejrzewam, że pójdziemy w miliony, gdyby policzyć ile pacjentów otrzymało pomoc w szpitalu w czasie 70 lat. To tylko podkreśla jak bardzo potrzebna była dla lokalnej społeczności, jak ta inicjatywa zasadna była decyzja o utworzeniu szpitala oraz jak cenne jest dbanie o jego rozwój” - mówił. 

Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej nawiązał również do imienia, które nosi Szpital: Miłosierdzia Bożego, jak zauważył, imię to mówi przede wszystkim o potrzebie patrzenia z wrażliwością zarówno na pacjentów, jak i pracowników.  

Następnie gospodarz uroczystości Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala odczytując akt zawierzenia szpitala Miłosierdziu Bożemu, po czym nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego sztandaru placówki. Na koniec Eucharystii odśpiewano „Boże, coś Polskę”. 

W drugiej części obchodów Jan Puchała Starosta Limanowski oraz Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, na ręce  Marcina Radzięty Dyrektora Szpitala, przekazali nowy sztandar, który z kolei został przez Dyrektora przekazany pracownikom placówki. Nowy sztandar został w całości ufundowany przez Powiat Limanowski.

Po przekazaniu sztandaru zgromadzeni obejrzeli film przedstawiający historię powstania szpitala oraz jej współczesne osiągnięcia.

Następnie swoje przemówienie wygłosił Gospodarz uroczystości Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej.

Dyrektor mówił: - Dziś, kiedy obchodzimy 70 lecie utworzenia w Limanowej szpitala wielu z nas ma także przeczucie, że Ten Nasz Szpital jest od zawsze. W nim rodzili się nasi rodzice, my i nasze dzieci, w tym Szpitalu wielu z nas żegnało się ostatni raz z bliskimi. Takie to miejsce – radość i cierpienie spotykają się tu obok siebie, stają się wręcz codziennością. 1947 r. – ten czas też taki był. Z jednej strony była radość, bo jednak koszmar wojny, która miała zniszczyć Nasz Naród się skończył. Z drugiej wielka obawa i lęk – bo przecież niemieckiego najeźdźcę zastąpił ten sowiecki, może nie tak bezwzględny i okrutny, ale przecież równie wrogi i mający ten sam cel aby zdusić ducha tego narodu i go zniewolić. Dla tego społeczeństwa tak udręczonego duchowo ale przecież i fizycznie powstanie Szpitala dawało nadzieję na lepszy czas, na uratowanie życia, zdrowia, na pomoc w chorobie. I chwała tym ludziom, którzy wówczas tego zadania się podjęli-.

Kontynuował mówiąc: -Nie wiem ilu pacjentów skorzystało przez te lata z Naszego Szpitala. Najpierw w budynku dawnego kasyna Rafinerii Nafty na ulicy Wincentego Witosa, gdzie dzisiaj we wspaniale odnowionym budynku mieści się Dom Pomocy Społecznej Powiatu Limanowskiego, a od połowy lat 70tych XX wieku nieopodal – w nowo wówczas wybudowanym Szpitalu. Ale tak jak i wówczas, w roku 1947 gdy limanowski Szpital tworzono i w roku 1976, gdy zakończono budowę nowych budynków w miejscu, gdzie się znajdujemy tak i dzisiaj my wszyscy ówcześni i obecni pracownicy Szpitala czujemy dumę.  Dumę z tego, że daliśmy radę. Różne były koleje losu Szpitala – jak w życiu, obok sukcesów zdarzały się porażki i niewykorzystane szanse. Ale zawsze, od samego początku, od tego 1947 naszemu szpitalnemu środowisku towarzyszyło przekonanie, że musimy i chcemy się rozwijać.

Szanowni Państwo, reforma służby zdrowia w roku 1998 zmieniła zasady działania i finansowania szpitali. Nie było nam łatwo się tej odpowiedzialności nauczyć. Pierwsze lata XXI wieku postawiły wręcz pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie szpitala, który uginał się wtedy pod ciężarem zadłużenia. I cieszę się, że widzę tutaj dzisiaj wśród nas Pana Antoniego Roga, który przy wsparciu ówczesnych władz powiatu limanowskiego, nie bał się wziąć na siebie odpowiedzialności za restrukturyzację szpitala. Jego działania kontynuował potem dyrektor Socha, a od 2012 r. czynię to ja. I jak Państwo dzisiaj przejdziecie się po Szpitalu i jego otoczeniu to jestem pewny, że te zmiany zobaczycie. Dzisiejszy Szpital jest inny niż był jeszcze parę, parenaście lat temu. Jest nowocześniejszy, jest ładniejszy, jest bardziej profesjonalny – takie mam przekonanie i mam nadzieję, że nikt z Państwa nie będzie chciał przekonywać, że jest inaczej. Bo przecież tak jak i nasi poprzednicy tak i my, swoją pracą staramy się ten Nasz Szpital czynić każdego dnia lepszym. Stąd inwestycje, które trwają każdego roku i trwać będą dalej. Mamy plany, mamy projekty i mamy zamiar je realizować i  zrealizować. Oczywiście z pomocą bożą, o co za pośrednictwem JegoEkscelencji Biskupa wnosimy i prosimy, i z pomocą Naszych przyjaciół, do których zaliczamy wszystkich tu Państwa obecnych. Jak się połączy pomoc bożą, marzenia i środki finansowe to wielu ludziom można pomóc. Bardzo wielu.-

Dyrektor złożył również podziękowania dla Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego: -Należy wspomnieć o pomocy którą jako Szpital otrzymujemy od Powiatu Limanowskiego, który jest organem założycielskim Szpitala. Za to zrozumienie naszych potrzeb radnym i członkom zarządów kolejnych kadencji przekazujemy podziękowania. Można tu wspomnieć choćby budowę lądowiska dla helikopterów z drogami dojazdowymi, która została zrealizowana w zeszłej kadencji, czy przekazanie kwoty 400 tys złotych na finansowanie wkładu własnego do projektu remontu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dzięki temu jako Dyrektor Szpitala mogłem przyznać pracownikom nagrody. To pomoc wymierna, bo finansowa. Ale jest też wsparcie merytoryczne, jest pomoc, gdy trzeba uruchomić kontakty, zadbać o dobry klimat dla szpitala i podejmowanych przez niego działań. Panowie Starostowie, Panie Przewodniczący, Szanowni Radni dziękujemy.- oraz dla innych osób i jednostek wspierajacych działania Szpitala - Dziękujemy samorządowcom miast i gmin z terenu Powiatu Limanowskiego, miło mi poinformować, że od burmistrzów i wójtów uzyskałem zapewnienie co do włączenia się w finansowanie zakupu karetki dla potrzeb ratownictwa medycznego. To wsparcie jest dla nas podwójnie cenne. Po pierwsze dzięki temu będziemy mogli środki własne przeznaczyć na inne, równie niezbędne cele. Po drugie i może nawet ważniejsze ta pomoc pokazuje, że szpital był i jest częścią naszej lokalnej społeczności. Naszym wspólnym dobrem i naszą wspólną odpowiedzialnością. Dziękuję Parlamentarzystom, a zwłaszcza Panu Ministrowi Wiesławowi Janczykowi, który mimo rozległych obowiązków swoim wsparciem i zaangażowaniem przyczynia się do rozwoju naszego szpitala. Dziękuję firmie Tauron, która pozytywnie odpowiedziała na nasz apel o wsparcie w związku z jubileuszem, który dzisiaj obchodzimy i przekazała środki na zakup sprzętu dla najmniejszych pacjentów naszego szpitala. To także pokazuje, że nasz szpital jest postrzegany jako profesjonalna, zasługująca na zaufanie jednostka służby zdrowia. 

Zdajemy sobie sprawę, że grono naszych przyjaciół i dobroczyńców jest znacznie, znacznie większe. To też dobra okazja, aby ku nim wszystkim skierować nasze serca i naszą wdzięczność.

Proszę Państwa, nie jestem w stanie wymienić nazwisk, tych wszystkich, którym należą się słowa wdzięczności i szacunku za to, że ten szpital jest w miejscu, w którym jest. Ta uroczystość musiała by wówczas trwać znacznie dłużej. Proszę jednak przyjąć, że ja, i my wszyscy, całe nasze szpitalne środowisko w naszej pamięci i w naszych sercach wdzięczność za to całe dobro przechowuje i przechowa na wieczne czasy.

Dyrektor szczególne słowa podziękowania skierował do byłych i obecnych pracowników Szpitala - Na koniec pozostawiłem sobie czas aby zwrócić się do ludzi dla tego Szpitala najważniejszych – do tych, którzy te budynki wypełniali i wypełniają codzienną pracą. To już tysiące osób – każda z nich dołożyła w ciągu tych 70 lat swoją małą cegiełkę do tego dzieła.  Bo przecież ważne są szpitalne sale, ważny jest sprzęt ale przecież byłyby one nic nie warte bez pracowników. Od lekarzy, przez pielęgniarki, położne, ratowników, laborantów, techników, salowe, pracowników administracji, obsługi technicznej i gospodarczej na kolejnych kapelanach szpitalnych kończąc. To przede wszystkim święto każdego z Nich. Tym którzy pracują obecnie i tych, którzy pracę dla tego Szpitala już zakończyli, z racji wieku, zmiany zawodowych planów, choroby, czy wreszcie i śmierci. W Państwa obecności chcę przed tymi ludźmi pochylić głowę i powiedzieć „dziękuję”.

 I myślę, że z tej jedynej okazji, bo przecież innego 70 lecia Szpitala już nie będzie, razem ze mną Państwo wzniesiecie toast – za następne 70 i więcej lat.

Następnie w dowód uznania Marcin Radzięta dyrektor szpitala wraz z Janem Puchałą Starostą Limanowskim i Tomaszem Krupińskim Przewodniczącym Rady Powiatu, wyróżnili długoletnich pracowników szpitala.

Wyróżnienia otrzymali: 

 1. Bogumiła Bieda
2. Maria Kaptur
3. Anna Młynarczyk
4. Zofia Mrózek
5. Pani Lidia Oleksy
6. Zbigniew Sułkowski
7. Grażyna Tokarz
8. Stanisław Twaróg
9. Marian Wojtas

Podczas jubileuszu po raz pierwszy przyznane zostały tytuły „Przyjaciel Limanowskiego Szpitala.” Jak stwierdził Marcin Radzięta tym tytułem, wraz ze swym zastępcą Mariuszem Bobulą, chcą uhonorować osoby „które w istotny sposób wpłynęły na działalność limanowskiego Szpitala. Chcielibyśmy w ten sposób dać wyraz naszej wdzięczności za sympatię, za bezinteresowną pomoc, gdy o tę pomoc się zwracamy, za życzliwość i zrozumienie dla Szpitala”.  

Wyróżnienia trafiły do bpa Andrzeja Jeża, ordynariusza diecezji tarnowskiej, prof. dr hab. Lucyny Mastalerz, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób płuc oraz Mieczysława Jońca, lokalnego przedsiębiorcy i działacza społecznego.

Następnie głos zabrał Jan Puchała Starosta Limanowski, który zaznaczył, iż jubileusz 70 - lecia Szpitala Powiatowego w Limanowej jest doskonałą okazją do złożenia wyrazów uznania i głębokiego szacunku tym wszystkim, którzy tworzyli historię tej placówki. Kontynuując mówił - Zdrowie jest najwyższą wartością, a także przedmiotem nieustannej troski i obaw każdego człowieka. Dla jego ochrony szczególnie ważna jest współpraca wielu podmiotów. Dlatego Zarząd i Rada Powiatu Limanowskiego od wielu lat wspierają nie tylko finansowo działania Szpitala Powiatowego w Limanowej.” 

Głos zabrał również Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, który wspominając minione lata zaznaczył, iż dzięki wieloletniej, dobrej współpracy Zarządu, Rady Powiatu oraz kadry zarządzającej Szpitala obecnie limanowska placówka to - nowoczesny, wielospecjalistyczny szpital z bardzo dobrą kadrą medyczną, ze spełniającym wymogi współczesnej medycyny zapleczem diagnostycznym”. Dodał również - Dziękuję Radzie i Zarządowi Powiatu, dyrekcji oraz wszystkim pracownikom szpitala. To nasza wspólna praca ta nasza wspólna praca dała efekty - 70 lat ma się dobrze. Świętujmy więc! – zakończył.

Następnie kolejno głos zabierali parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele środowiska medycznego składając Dyrekcji Szpitala gratulacje z tej wyjątkowej okazji. Z rąk Władysława Biedy Burmistrza Miasta Limanowa Dyrektor odebrał symboliczny czek na dofinansowanie zakupu nowej karetki. Dofinansowanie zadeklarowali również włodarze pozostałych samorządów z terenu powiatu.

W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń prezydenckich oraz ministerialnych dla zasłużonych pracowników limanowskiej placówki.

Na wniosek dyrektora limanowskiego szpitala Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej „Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej” ZŁOTY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ otrzymali:
1. Zygmunt CHAJA
2. Urszula CHROBAK-KOCHMAN 
3. Zofia DĄBROWA 
4. Teresa JĘDRZEJOWSKA -JEDYNAK
5. Jakub TROJANOWSKI 
6. Danuta WARSZAWSKA - GŁĄB
7. Zofia WIĘCŁAW
8. Bożena WOJTAS

Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonał Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik w asyście Wiesława Janczyka - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Posła na Sejm RP.

Kolejne wręczone odznaczenia to Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” przyznawane przez Ministra Zdrowia na wniosek Starosty Limanowskiego. Wręczenia odznak dokonali: Piotr Ćwik Wojewoda Małopolski w asyście Jana Puchały Starosty Limanowskiego.

Odznaki honorowe ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA otrzymali:

 1. Zofia BIEDROŃ
  2. Irena BRODKA
  3. Maria BUBULA
  4. Bożena CZACHURSKA
  5. Maria CZAMARA
  6. Anna DANEL
  7. Danuta DOMITER
  8. Barbara DUDEK
  9. Weronika DUDEK
  10. Lucyna DUTKA
  11. Jolanta KAIM
  12. Zofia KĄDZIOŁKA
  13. Maria KĘSKA
  14. Janina KULPA
  15. Bogusława LIS
  16. Emilia MACKO
  17. Krystyna MAJDA
  18. Ryszard OKO
  19. Barbara PAPIEŻ
  20. Maria PORĘBA
  21. Małgorzata ROZUM
  22. Maria SOŁTYS
  23. Bogumiła STANISZ
  24. Zofia SUŁKOWSKA
  25. Zofia SURMA
  26. Zofia ŚLAZYK
  27. Mirosława TARNOWSKA
  28. Krystyna TOKARZ
  29. Zofia WIERZYCKA
  30. Łucja WÓJCIK

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert Limanowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Madziara. Repertuar orkiestry obejmuje dzieła od ostatnich twórców baroku, aż do muzyki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskich kompozytorów. Orkiestra wykonuje również muzykę oratoryjną, filmową i rozrywkową.Orkiestra powstała w maju 2016 roku, w prgramie koncertu wykonano utwory takie jak: Harold Arlen - Over the rainbow (1939), Carlos Gardel - Por una cabeza (1935), Dimitri Shostakovich - Waltz 2 (1938), Ennio Morricone - Gabriel`s Oboe (1986), Ramin Djawadi - Gra o Tron (2011) oraz Wojciech Kilar - Polonez (1998). Orkiestrę prowadzi Sebastian Szymański - kompozytor muzyki klasycznej. Członek nadzwyczajny i stypendysta ZAiKS i STOART, członek założyciel Towarzystwa Naukowego EDUCARE - Sekcja Sztuki.

W uroczystości udział wzięli m.in. Wiesław Janczyk Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Poseł na Sejm RP, Senator RP Jan HamerskiPiotr Ćwik Wojewoda Małopolski, Urszula Nowogórska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jan Puchała Starosta Limanowski, Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Mieczysław Uryga Wicestarosta Limanowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego, a także radni powiatu.

 Wśród znamienitych gości należy również wymienić prof. dr hab. n. med. Lucynę Mastalerz Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób płuc, Agnieszkę Pietraszewską-Macheta z-cę dyrektora MOW NFZ, Martę Mordarska Dyrektora Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Jarosława Foremnego Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, Tadeusza Wadasa – Prezesa Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.

W uroczystościach licznie udział wzięli dyrektorzy szpitali z terenu województwa małopolskiego oraz dyrektorzy i prezesi ośrodków medycznych, członkowie Rady Społecznej Szpitala, burmistrzowie, wójtowie z terenu powiatu limanowskiego wraz z przewodniczącymi poszczególnych rad miast i gmin, jak również  dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, dyrektorzy szkół i ośrodków zdrowia. Nie zabrakło pracowników szpitala: ordynatorów i kierowników poszczególnych oddziałów, laboratoriów, pielęgniarek oddziałowych oraz położnej oddziałowej, kierowników poszczególnych komórek organizacyjnych szpitala, pracowników administracyjnych, lekarzy, pielęgniarek.

 

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej jeszcze raz składa wszystkim serdeczne podziękowania za tak liczny udział.