Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Już wkrótce Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty - przypominamy o bezpłatnych badaniach profilaktycznych.

06 czerwca 2024
Już wkrótce  Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty - przypominamy o bezpłatnych badaniach profilaktycznych. - zdjęcie

Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty został ustanowiony w 2011 roku przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” im. Prof. Grzegorza Madeja i przypada 23 czerwca każdego roku. W tym dniu przypominamy wszystkim Panom, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym, gdyż nowotwór prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów dotykających mężczyzn.

Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego występuje najczęściej u mężczyzn po 50 roku życia. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego każdy mężczyzna po ukończeniu 50 roku życia powinien raz w roku poddać się kontroli lekarskiej u urologa – to skuteczna profilaktyka raka prostaty. W przypadku osób, których bliscy chorowali na raka prostaty, działania profilaktyczne należy podjąć już po 40 roku życia.

Kolejną metodą badania przesiewowego wykonywanego u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty jest badanie PSA (ang. Prostate Specific Antigen), czyli antygenu gruczołu krokowego (prostaty). Jego stężenie oznacza się zwykłym badaniu krwi, którą pobiera się z żyły łokciowej pacjenta. To proste badanie wykorzystywane jest również w monitorowaniu stanu pacjenta z przerostem prostaty.

Panowie z terenu Powiatu Limanowskiego w wieku od 50 do 75 lat mogą wykonać bezpłatnie badania stężenia markera PSA w surowicy krwi w ramach kampanii promocyjno-edukacyjnej dotyczącej nowotworu gruczołu krokowego. Kampania finansowana jest ze środków Powiatu Limanowskiego. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Po raz kolejny mężczyźni z terenu Powiatu Limanowskiego mogą wykonać bezpłatne badania PSA

W celu wykonania badania należy się zgłosić do rejestracji pracowni analitycznej Szpitala Powiatowego w Limanowej, a następnie wykonać badanie w punkcie pobrań. Punkt pobrań jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 11.00. Na badanie wykonane w ramach akcji nie jest wymagane skierowanie.

W badaniu mogą brać udział mężczyźni, którzy w ramach kampanii oznaczali poziom markera PSA w ubiegłych latach. Coroczne kontrolowanie wskaźnika PSA jest niezwykle istotne dla zdrowia mężczyzn.