Kolejne dwie karetki na wyposażeniu Szpitala

07 września 2015
Kolejne dwie karetki na wyposażeniu Szpitala - zdjęcie

2 września br. poświęcono i oddano do użytku 2 nowe pojazdy sanitarne typu „T”, które zastąpią te najbardziej wyeksploatowane w taborze liczącym już 21 ambulansów.

- Poprzednie samochody były bardzo wysłużone, a my chcemy sukcesywnie zmieniać pojazdy należące do szpitala. Zależy nam przede wszystkim na komforcie przewożenia pacjentów, m.in. ostatnie upały pokazały że klimatyzacja jest niezbędna, a nie było jej w starych karetkach. Zdecydowaliśmy się na zakup dwóch, bo jest to rozwiązanie korzystniejsze finansowo. Nie da się też ukryć, że coraz częściej realizujemy transport medyczny, takich wyjazdów jest coraz więcej - tłumaczy dyrektor Marcin Radzięta. - Nie jest to karetka systemowa, służy do przewożenia ustabilizowanych pacjentów, ale oczywiście znajdują się tam urządzenia i medykamenty które w razie pogorszenia stanu pacjenta są pod ręką - dodaje.

Nowe klimatyzowane karetki to większy komfort dla pacjenta, między innymi dzięki zastosowaniu krzesełka transportowego, które pełni w karetce rolę fotela, a poza pojazdem rolę wózka, co pozwoli na przewożenie lub przenoszenie pacjenta w dowolne miejsce. Samochody te będą dużym udogodnieniem szczególnie dla pacjentów z dysfunkcja ruchu.

Koszt zakupu nowych pojazdów to 225 tys. zł, z czego 50 tys. złotych dofinansowało Starostwo Powiatowe w Limanowej, reszta pochodzi ze środków własnych Szpitala.

W poświęceniu i przekazaniu do użytkowania karetek uczestniczyli: Jan Puchała Starosta Limanowski, Mieczysław Uryga Wicestarosta Limanowski, Agata Zięba Członek Zarządu Powiatu oraz Dyrektor Szpitala Marcin Radzięta, lek. Tadeusz Sikoń Ordynator SOR, Krystyna Maśnica Oddziałowa SOR, Koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego Andrzej Burnagiel wraz z ratownikami oraz Zbigniew Jeż – Kierownik Działu Transportu Sanitarnego.  Poświęcenia dokonał ks. Janusz Bociek – Kapelan Szpitala.