Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Łączy nas krew, która ratuje życie – bo tętni w nas dobro!

23 czerwca 2022
Łączy nas krew, która ratuje życie – bo tętni w nas dobro! - zdjęcie

Okres wakacyjny jest trudnym czasem dla krwiodawstwa i krwiolecznictwa, ponieważ wiąże się ze spadkiem poboru krwi (wyjazdy krwiodawców) przy równoczesnym wzroście zapotrzebowania pacjentów na ten bezcenny lek. Dlatego przypominamy o możliwości oddania krwi w Terenowym Oddziale RCKiK znajdującym się w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Punkt znajduje się w bocznym skrzydle szpitala na I piętrze (pod Oddziałem Pulmonologii) i jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 13:00. Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem  18/ 33-71-043.  

Przypominamy! Krew mogą oddać osoby od 18. do 65. roku życia:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do Punktu Krwiodawstwa należy zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Szczegóły: https://www.twojakrew.pl/wp-co...

Krew oddawana przez dawców ratuje życie pacjentom po przeszczepach, operacjach kardiochirurgicznych oraz przewlekle chorym onkologicznie, jak również pacjentom po krwotokach w wyniku urazów komunikacyjnych. Krew jest także niezbędna podczas planowych zabiegów operacyjnych, które wymagają zabezpieczenia w krew i jej składniki. W Polsce niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, ale najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie zapasów krwi dzięki ofiarności osób regularnie ją oddających.

Pamiętaj!

Wykaz oddziałów terenowych oraz regionalnych punktów krwiodawstwa można znaleźć na  stornie internetowej https://rckik.krakow.pl/ oraz www.twojakrew.pl. Znajdziesz tam również dokładne informacje na temat pobrania krwi, ja się do tego przygotować, a także przywileje  i akcję – daj sobie podziękować!

 

Przywileje honorowych dawców Krwi https://rckik.krakow.pl/przywileje-dawcow-2/

Daj sobie podziękować https://rckik.krakow.pl/daj-sobie-podziekowac-program-lojalnosciowy-kazda-kropla-jest-cenna/