Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Msze święte w intencji służby zdrowia

01 października 2018
Msze święte w intencji służby zdrowia - zdjęcie

Jak co roku, w sierpniu podczas Odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu oraz we wrześniu w trakcie uroczystego odpustu w Sanktuarium pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej zostały odprawione Msze Święte w intencji służby zdrowia. W nabożeństwach uczestniczyli przedstawiciele środowisk medycznych limanowszczyzny, w tym poczet sztandarowy i pracownicy Szpitala Powiatowego w Limanowej.

Msza Święta w Pasierbcu koncelebrowana była przez Jego Ekscelencję księdza biskupa Jana Styrnę, który przewodniczył  Mszy Świętej, księdza Bogdana Stelmacha Proboszcza Sanktuarium, księdza Edwarda Nylec emerytowanego proboszcza Parafii Tymbark, księdza Władysława Pasiuta, byłego Kapelana Szpitala Powiatowego w Limanowej, obecnie proboszcza Bazyliki w Szczepanowie oraz księdza Prałata Józefa Waśniowskiego emerytowanego Proboszcza Parafii Pasierbiec.

Na początku mszy świętej Ksiądz Proboszcz powitał zgromadzonych wiernych, pielgrzymów, oraz w szczególności tych, „którzy służą słabym, chorym w szpitalu i przychodniach” czyli wszystkich pracowników służby zdrowia. Homilię podczas tej wyjątkowej mszy odpustowej wygłosił, ks. bp Jan Styrna, który podkreślił, iż praca w służbie zdrowia to nie tylko służba chorym, lecz to „przede wszystkim służba każdemu człowiekowi. Służba razem z Jezusem i Matką Najświętszą wobec tych, którzy sami są często bezradni”. Zaznaczył również, iż każdy z wiernych jest powołany do tego, „by pełnić służbę ludziom, w ich sercach i duszy”. W homilii nawiązał również do ważnej rocznicy, która przypada na tegoroczne uroczystości odpustowe, jakim jest 25 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Po zakończonej mszy świętej przedstawiciele środowiska medycznego na ręce księdza biskupa złożyli podziękowania za słowa wsparcia w codziennej pracy, jednocześnie prosząc o błogosławieństwo dla siebie i wszystkich chorych i cierpiących. W darze ołtarza złożyli kosz kwiatów.

Niemniej uroczysty charakter miała Msza Święta w limanowskiej Bazylice, sprawowana przez księdza prof. nzw. dr hab. Bogdana Węgrzyna, ks. Józefa Wojnickiego Kapelana Sądeckiego Szpitala oraz obecnego kapelana limanowskiego Szpitala Księdza Ryszarda Hebdę. Nad oprawą wokalną uroczystości czuwał limanowski Chór Mieszany Canticum Iubilaeum. Podczas wygłoszonej homilii Ksiądz Bogdan Węgrzyn wspominał swoją pracę w limanowskim Szpitalu, mówiąc, iż posługa chorym była najpiękniejszym i najbardziej cennym doświadczeniem podczas jego kapłaństwa. Mówił też o swoich przemyśleniach związanych z cierpieniem i chorobą. Jak stwierdził, on sam potraktował chorobę jako dar, dzięki któremu człowiek może stać się lepszy. Na koniec były kapelan limanowskiego szpitala całą służbę zdrowia oddał Miłosierdziu Bożemu. Jak co roku pracownicy Szpitala w darze ołtarza złożyli chleb, owoce, kwiaty, świece oraz dodatkowo ofiarę pieniężną na remont Bazyliki.

Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej składa podziękowania dla Księży Proboszczów obydwóch Parafii za pamięć i coroczną modlitwę w intencji pracowników służby zdrowia. Szczególne słowa wdzięczności kieruje również do księdza Bogdana Węgrzyna, który od lat wspiera duchowo pracowników limanowksiej placówki. Dyrektor dziękuje również wszystkim pracownikom Szpitala, tak licznie uczestniczących w odpustowych mszach świętych.