Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Oddaj krew!

06 lipca 2020

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa skierowało apel do Honorowych Dawców Krwi oraz kandydatów na Honorowych Dawców o zgłaszanie się, w celu oddania krwi, do wybranego oddziału terenowego RCKiK lub bezpośrednio do Centrum na ul. Rzeźniczej 11 w Krakowie.

Jak zapewnia centrum krwiodawstwa - wprowadzony w okresie pandemii system prekwalifikacji zapewnia bezpieczeństwo wszystkim zdrowym osobom chcącym oddać krew.

Krew oddana przez Honorowych Dawców Krwi ratuje życie pacjentom po krwotokach w wyniku urazów komunikacyjnych, pacjentom po przeszczepach, operacjach kardiochirurgicznych oraz przewlekle chorym onkologicznie. Krew jest również niezbędna podczas planowych zabiegów operacyjnych, które wymagają zabezpieczenia w krew i jej składniki. To powoduje zwiększone zużycie krwi i jej składników. Niestety w Polsce niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, ale najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym i dotyczą całego obszaru Polski. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zawsze zabezpieczają przypadki nagłe, ale niejednokrotnie dochodzi do ograniczania wydawania krwi do planowanych zabiegów operacyjnych. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie zapasów krwi dzięki ofiarności osób regularnie ją oddających.

Przypominamy! Krew może oddać osoba w wieku 18-65 lat, o dobrym stanie zdrowia, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie jest objęta kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, wypoczęta, po lekkostrawnym posiłku oraz dbająca  o spożycie  ok. 2 l płynów w dniu poprzedzającym oddanie krwi i legitymująca się dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

Pamiętaj!

Wykaz oddziałów terenowych oraz regionalnych punktów krwiodawstwa można znaleźć na  stornie internetowej www.twojakrew.pl.

W Szpitalu Powiatowym w Limanowej znajduje się Terenowy Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, gdzie również można oddać krew. Punkt znajduje się w bocznym skrzydle szpitala na I piętrze (pod Oddziałem Pulmonologii) i jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 13:00. Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem  18/ 33-71-043.