W poprzednim artykule poznałeś czynniki ryzyka wystąpienia raka jelita grubego oraz najczęściej występujące objawy. W tym artykule dowiesz się więcej na temat polipów jelita grubego, jakie są ich rodzaje, sposoby leczenia oraz czy występuje zależność pomiędzy wielkością polipa a ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego.
Jak już wiesz, większość raków jelita grubego (gruczolakoRAKÓW) rozwija się na podłożu gruczoLAKA - błony śluzowej, która uległa przemianie w nowotwór niezłośliwy, często występujący w formie polipa. Oczywiście istnieje także możliwość rozwoju nowotworów jelita grubego na podłożu niezmienionej makroskopowo błony.
Polipy jelita grubego – rodzaje:
Ze względu na budowę histologiczną wyróżnia się następujące typy polipów:
- hiperplastyczne: stanowią 90% polipów jelita grubego, osiągają niewielkie rozmiary (5 mm) i są utworzone przez pogrubiałą błonę śluzową, bez cech atypii komórkowej („niegroźne”); występują u około 75% dorosłych;
- gruczolakowe: - są łagodnymi nowotworami, jednak wykazują zdolność przemiany złośliwej, z nich rozwija się rak jelita grubego
Dzielą się na:
• gruczolaki cewkowe (75% polipów gruczołowych; 5% z nich to zmiany złośliwe)
• gruczolaki kosmkowe (10% gruczolaków; w 40% tych zmian znajduje się ognisko raka)
• gruczolaki cewkowo-kosmkowe (15% gruczolaków; 20% z nich to polipy złośliwe)
• polipy ząbkowane (siedzące, tradycyjne i mieszane) zlokalizowane są głównie w prawej połowie okrężnicy, są zwykle płaskie i trudne do wykrycia; stanowią alternatywną ścieżkę rozwoju raka jelita grubego.
Udowodniono istnienie zależności między wielkością polipa a występowaniem raka jelita grubego - im większy polip tym większe ryzyko; np. gdy polip osiąga wielkość > 2 cm, prawdopodobieństwo stwierdzenia raka wynosi już 10–50%.
Jak wygląda leczenie polipów jelita grubego?
Leczenie polipów jelita grubego,w tym także polipów złośliwych, polega na ich endoskopowym lub chirurgicznym wycięciu.
Obecnie najlepszym narzędziem w diagnostyce i leczeniu polipów jelita grubego jest kolonoskopia. Badanie to pozwala na jednoczesne usunięcie polipów i przesłanie ich do badania histopatologicznego, gdyż tylko badanie histopatologiczne daje nam pewność co do rodzaju zmiany. U większości pacjentów kolonoskopia może zostać wykonana w trybie ambulatoryjnym. W przypadku dużych polipów często wymagana jest jednak hospitalizacja, gdyż polipy, których nie da się usunąć metodą endoskopową, kwalifikują się do leczenia operacyjnego.
Szacuje się, iż nawet co czwarta dorosła osoba w wieku 50-65 lat ma polipy. Dlatego też w Polsce od 2000 roku realizowany jest program badań przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego skierowany do osób w tym przedziale wiekowym. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian (polipów) i ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.
Nie czekaj! Zadbaj o swoje zdrowie i zgłoś się na bezpłatne badanie kolonoskopowe w znieczuleniu w Szpitalu Powiatowym w Limanowej!
Więcej informacji nt. realizowanego projektu, badania, możliwości zapisu oraz dokumentów koniecznych do wypełnienia znajdziesz w artykule pt. https://www.szpitallimanowa.pl/art,406,bezplatne-badania-kolonoskopowe-w-znieczuleniu-zapraszamy
Pamiętaj!
Kolonoskopia w znieczuleniu nie boli a może uratować Ci życie!
Szpital Powiatowy w Limanowej realizuje projekt pn. „Promowanie profilaktyki raka jelita grubego wśród osób w wieku aktywności zawodowej na terenie powiatów: dąbrowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego”. Program realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020.
Celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki raka jelita grubego, zwiększenie zgłaszalności na badania kolonoskopowe oraz promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia na regionalnym rynku pracy m.in. poprzez zapobieganie przerywaniu aktywności zawodowej z przyczyn zdrowotnych.
W ramach projektu wykonywane są bezpłatne badania konoskopowe w znieczuleniu.