Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Polipy jelita grubego – co o nich wiesz?

13 września 2021
Polipy jelita grubego – co o nich wiesz?  - zdjęcie

W poprzednim artykule poznałeś czynniki ryzyka wystąpienia raka jelita grubego oraz najczęściej występujące objawy. W tym artykule dowiesz się więcej na temat polipów jelita grubego, jakie są ich rodzaje, sposoby leczenia oraz czy występuje zależność pomiędzy wielkością polipa a ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego.

Jak już wiesz, większość raków jelita grubego (gruczolakoRAKÓW) rozwija się na podłożu gruczoLAKA - błony śluzowej, która uległa przemianie w nowotwór niezłośliwy, często występujący w formie polipa. Oczywiście istnieje także możliwość rozwoju nowotworów jelita grubego na podłożu niezmienionej makroskopowo błony.

Polipy jelita grubego – rodzaje:

 Ze względu na budowę histologiczną wyróżnia się następujące typy polipów:

-  hiperplastyczne: stanowią 90% polipów jelita grubego, osiągają niewielkie rozmiary (5 mm) i są utworzone przez pogrubiałą błonę śluzową, bez cech atypii komórkowej („niegroźne”); występują u około 75% dorosłych;

- gruczolakowe: - są łagodnymi nowotworami, jednak wykazują zdolność przemiany złośliwej,                 z nich rozwija się rak jelita grubego

Dzielą się na:

• gruczolaki cewkowe (75% polipów gruczołowych; 5% z nich to zmiany złośliwe)

• gruczolaki kosmkowe (10% gruczolaków; w 40% tych zmian znajduje się ognisko raka)

• gruczolaki cewkowo-kosmkowe (15% gruczolaków; 20% z nich to polipy złośliwe)

• polipy ząbkowane (siedzące, tradycyjne i mieszane) zlokalizowane są głównie w prawej połowie okrężnicy, są zwykle płaskie i trudne do wykrycia; stanowią alternatywną ścieżkę rozwoju raka jelita grubego.

 

Udowodniono istnienie zależności między wielkością polipa a występowaniem raka jelita grubego - im większy polip tym większe ryzyko; np. gdy polip osiąga wielkość > 2 cm, prawdopodobieństwo stwierdzenia raka wynosi już 10–50%.

 

Jak wygląda leczenie polipów jelita grubego?

Leczenie polipów jelita grubego,w tym także polipów złośliwych, polega na ich endoskopowym lub chirurgicznym wycięciu.
Obecnie najlepszym narzędziem w diagnostyce i leczeniu polipów jelita grubego jest kolonoskopia. Badanie to pozwala na jednoczesne usunięcie polipów i przesłanie ich do badania histopatologicznego, gdyż tylko badanie histopatologiczne daje nam pewność co do rodzaju zmiany. U większości pacjentów kolonoskopia może zostać wykonana w trybie ambulatoryjnym. W przypadku dużych polipów często wymagana jest jednak hospitalizacja, gdyż polipy, których nie da się usunąć metodą endoskopową, kwalifikują się do leczenia operacyjnego.

Szacuje się, iż nawet co czwarta dorosła osoba w wieku 50-65 lat ma polipy. Dlatego też w Polsce od 2000 roku realizowany jest program badań przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego skierowany do osób w tym przedziale wiekowym. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian (polipów) i ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Nie czekaj! Zadbaj o swoje zdrowie i zgłoś się na bezpłatne badanie kolonoskopowe w znieczuleniu w Szpitalu Powiatowym w Limanowej!

Więcej informacji nt. realizowanego projektu, badania, możliwości zapisu oraz dokumentów koniecznych do wypełnienia znajdziesz w artykule pt. https://www.szpitallimanowa.pl/art,406,bezplatne-badania-kolonoskopowe-w-znieczuleniu-zapraszamy

 

Pamiętaj!

Kolonoskopia w znieczuleniu nie boli a może uratować Ci życie!

 

 

Szpital Powiatowy w Limanowej realizuje projekt pn. „Promowanie profilaktyki raka jelita grubego wśród osób w wieku aktywności zawodowej na terenie powiatów: dąbrowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego”. Program realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020.

Celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki raka jelita grubego, zwiększenie zgłaszalności na badania kolonoskopowe oraz promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia na regionalnym rynku pracy m.in. poprzez zapobieganie przerywaniu aktywności zawodowej z przyczyn zdrowotnych.

W ramach projektu wykonywane są bezpłatne badania konoskopowe w znieczuleniu.