Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Radosny Dzień Dziecka w limanowskim szpitalu

04 czerwca 2018
Radosny Dzień Dziecka w limanowskim szpitalu - zdjęcie

1 czerwca br. z okazji Dnia Dziecka w Szpitalu Powiatowym w Limanowej na Oddziale Chorób Dzieci odbyło się spotkanie z Kariną Gamoń, autorką książki pt. „Szpitalny domek”. Zakupione prze Szpital oraz przez Powiat Limanowski książeczki trafiły do chorych dzieci przebywających na oddziale. Dzieci obdarowane zostały również upominkami przez tradycyjnie już odwiedzających limanowski szpital przedstawicieli limanowskiego oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz przedstawicieli Związku Limanowian.

W trakcie spotkania Karina Gamoń – na co dzień położna pracująca w limanowskim szpitalu -  w towarzystwie Dyrektora Szpitala Marcina Radzięty oraz Starosty Limanowskiego Jana Puchały opowiadała jak i dlaczego powstała książka.

- To z obserwacji małych dzieci przychodzących do szpitala powstała bajka terapeutyczna „Szpitalny Domek”. Pobyt w szpitalu jest szczególnie dla małych dzieci i ich rodziców ogromnym stresem. Sam personel, przyrządy medyczne wzbudzają ogromny lęk. Bardziej odważne maluchy zaglądają do dyżurki i pytają, pozostałe chowają się za mamą, gdy tylko zobaczą termometr. Podsunęło mi to pomysł na bajeczkę, która pokaże codzienne działania kadry medycznej w trochę innym świetle – mówiła autorka książki.

Karina Gamoń – mama, żona, poetka amatorka. Dyplomowana położna, specjalista pielęgniarstwa ginekologicznego, licencjat położnictwa. Absolwentka I LO im. M. Kromera w Gorlicach, Medycznego Studium Zawodowego w Limanowej i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„Szpitalny Domek” to bajka dla dzieci ok. 4-10 lat. Składa się z 22 tys. słów. Pisana jest wierszem rymowanym. Opowiada w sposób wesoły, ciepły i humorystyczny o szpitalu, jego pracownikach i przyrządach medycznych. Celem bajki jest ukazanie dzieciom szpitala w sposób przyjazny. Przedmioty  opisane w bajce przyjmują postaci podobne do ludzkich, mówią, poruszają się i mają emocje.

Bajka porusza wiele problemów ludzkich, mówi o przyjaźni, miłości, dobru. Może pomóc przezwyciężyć strach przed szpitalem dzieciom, które są przed wizyta szpitalna lub znajdują się w szpitalu. Może być przydatna w przychodniach, ośrodkach zdrowia, na oddziałach dziecięcych szpitali, gdzie przebywający rodzice z dziećmi mogliby oczekując przeczytać dzieciom bajkę.

Książeczka została wydana pod patronatem Starosty Limanowskiego Jana Puchały, Dyrektora Szpitala Marcina Radzięty, Radia RDN Nowy Sącz, a rysunki do bajki wykonało Stowarzyszenie Remedium w Tymbarku.

 

Również dzisiaj w Dzień Dziecka - przedstawiciele limanowskiego oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz „Zozol” odwiedzili limanowski szpital, by przebywającym na oddziałach małym pacjentom przekazać upominki. Tak jak przed rokiem, akcję zorganizowano w porozumieniu z dyrektorem szpitala i ordynatorem oddziału pediatrycznego. Paczki z zabawkami i słodkimi upominkami zostały przekazane blisko 20 maluchom, hospitalizowanym na oddziale chorób dzieci oraz na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pozostałe pozostawiono na oddziale – zostaną nimi obdarowani kolejni mali pacjenci, którzy trafią do szpitala w najbliższych dniach.

Natomiast 30 maja br. w ramach obchodów Dnia Dziecka do najmłodszych pacjentów przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej z pluszakami ufundowanymi przez Związek Limanowian, który również nie zapomina o dzieciach przebywających w tym dniu w szpitalu.

 

Dyrektor Szpitala Marcin Radzięta bardzo serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom za pamięć i okazaną życzliwość najmłodszym pacjentom szpitala !