Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Remont Oddziału Noworodkowego i Patologii Noworodka zakończony!

28 września 2015

18 września br., w Szpitalu Powiatowym Imienia Miłosierdzia Bożego w Limanowej odbyło się poświęcenie i otwarcie wyremontowanego Oddziału Noworodkowego i Patologii Noworodka. Był to drugi i ostatni etap zadania rozpoczętego w marcu 2014 roku pod nazwą ”Remont oddziału położnictwa i noworodkowego Szpitala Powiatowego w Limanowej”. I etapem prac była modernizacja części położniczej Oddziału Ginekologii i Położnictwa znajdującej się na III piętrze Szpitala. Łączny koszt realizacji dwóch etapów inwestycji to 2 mln 224 tys. zł. Całość została sfinansowana ze środków własnych szpitala.

Wśród gości zaproszonych na otwarcie oddziału byli m.in. Wiesław Janczyk- Poseł na Sejm RP, Jan Puchała - Starosta Limanowski, Franciszek Dziedzina - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Mieczysław Uryga - Wicestarosta Limanowski, Agata Zięba- Członek Zarządu, Andrzej Matlęga- Sekretarz Powiatu Limanowskiego, a także Radni Powiatu - Jolanta Grzegorzek, MarianWójtowicz, Leszek Lis i Radna Miasta Limanowa - Irena Grosicka.

Oczywiście nie zabrakło pracowników oddziałów położnictwa i noworodkowego, w tym m.in. lek. med. Bożeny Wojtas Kierownika Oddziału Noworodkowego i Patologii Noworodka oraz lek. med. Jacka Widomskiego Z-cy Ordynatora Oddziału Ginekologii i Położnictwa.

Zgromadzonych gości przywitał gospodarz spotkania Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej. Następnie Ksiądz Janusz Bociek Kapelan Szpitala poświęcił nowe pomieszczenia.

 

Warto przypomnieć, iż w Szpitalu Powiatowym w Limanowej rodzi się ponad 1 500 dzieci, placówka posiada tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku, którego uzyskanie wymaga spełnienia przez szpital wymogów „10 kroków do udanego karmienia” i pracy zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Zdrowia i Unicefu. Istotnym faktem jest również, iż Oddział Noworodkowy i Patologii Noworodka posiada II stopień referencyjności w trójstopniowym Programie Opieki Perinatalnej, co oznacza, że poza opieką nad dziećmi zdrowymi prowadzi także intensywną terapię noworodka i opiekę ciągłą. Również Oddział Ginekologii i Położnictwa jest oddziałem o II stopniu referencyjności prowadzącym leczenie z zakresu ginekologii, patologii ciąży, położnictwa oraz przeprowadzania porodów fizjologicznych i zabiegowych. Dowodami uznania dla pracy oddziału jest m.in. wysoka pozycja w rankingu „Rodzić po ludzku”.

Modernizacja, w pierwszej kolejności bloku porodowego, a następnie oddziału noworodkowego i położnictwa miały na celu dopełnienie wysokiej jakości usług świadczonych na tych oddziałach, poprzez zapewnienie właściwych warunków porodu oraz późniejszego pobytu matki z dzieckiem w szpitalu. Podstawowym założeniem wszystkich prac było utworzenie miejsca przyjaznych porodów, które będzie życzliwe matce, noworodkowi oraz osobom z niepełnosprawnością. Dla Marcina Radzięty – Dyrektora Szpitala, był to jeden z priorytetów w rozwoju Szpitala.

Obecnie, po modernizacji oddział położnictwa i noworodkowy wraz z sąsiadującym na tym samym poziomie w linii prostopadłej blokiem porodowym, spełnia wszystkie potrzeby i najwyższe standardy w zakresie porodów i opieki w układzie „rodzinnym”.

 

Dyrektor Szpitala Powiatowego Imienia Miłosierdzia Bożego w Limanowej pragnie utworzyć w limanowskiej placówce „Centrum Przyjaznych Porodów”. W tym celu,sukcesywnie od 2013 roku podejmuje odpowiednie kroki.

 

PRZYPOMNIJMY:

  • Luty 2013 – wprowadzenie bezpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu

Szpital Powiatowy w Limanowej, jako jeden z nielicznych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich pacjentek wprowadził do swej oferty bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu (znieczulenie to nie jest refundowane przez NFZ). Każda pacjentka może z niego skorzystać, pod warunkiem braku przeciwwskazań medycznych. Kwalifikację do znieczulenia prowadzi lekarz położnik i anestezjolog.

Pacjentki rodzące w limanowskim szpitalu mogą również korzystać z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu takich jak masaż strumieniem wody pod prysznicem, techniki relaksacyjne z wykorzystaniem materaca, drabinek, piłek i worka sako. Stosowane są również środki farmakologiczne (przeciwbólowe) np. podtlenek azotu w mieszaninie z tlenem (Entonox) używany w początkowym etapie porodu lub w mniej nasilonym odczuwaniu bólu oraz petydyna (dolcontral) silny środek przeciwbólowy, ułatwiający równocześnie rozwieranie się szyjki macicy. Wszystkie te metody są bezpłatne i dostępne dla każdej pacjentki.      

  • Maj 2013 - otwarcie nowego bloku porodowego

Nowoczesny blok porodowy posiada trzy odrębne klimatyzowane pokoje do rodzenia, w tym jeden do porodów rodzinnych oraz nowoczesną salę operacyjną do „cięcia cesarskiego”. W każdej sali porodowej jest urządzone stanowisko do resuscytacji noworodka oraz stanowiska do pielęgnacji dziecka. Dodatkowo blok wyposażono w dwa jednoosobowe pokoje poporodowe z indywidualnym węzłem sanitarnym. Koszt inwestycji, który w całości został pokryty ze środków własnych szpitala, wyniósł ponad 1 mln 649 tys. zł.

  • Marzec2014 – rozpoczęcie dwuetapowego zadania pod nazwą „Przebudowa oddziału położniczego i noworodkowego”

  • W grudniu 2014 zakończono I etapzadania tj. przebudowę skrzydła A, czyli części położniczej Oddziału Ginekologii i Położnictwa znajdującej się na III piętrze Szpitala, które dla pacjentek zostało udostępnione od stycznia 2015 roku.

W ramach I etapu przebudowano pokoje i węzły sanitarne dla pacjentek oraz zespół pomieszczeń opieki nad noworodkiem. Remontowi poddano również pomieszczenia ogólnodostępne tj. Sekretariat i gabinet ordynatora.

 Po przebudowie na Odcinku “A” mieści się 7 pokoi dwuosobowych łóżkowych w układzie “matka dziecko” z węzłem sanitarnym dla matki oraz stanowiskiem do pielęgnacji noworodka, 1 pokój jednoosobowy, 1 pokój dwuosobowy z węzłem sanitarnym dla pacjentek po „cesarskim cięciu” oraz 1 pokój jednoosobowy spełniający wymagania i potrzeby osoby niepełnosprawnej z węzłem sanitarnym matki i noworodka. Rozwiązanie pokoju jednoosobowego pozwala na poruszanie się i opiekowanie dzieckiem osobie na wózku inwalidzkim. Pokój może też być przeznaczony dla matki po rozwiązaniu ciąży mnogiej jego lokalizacja w pobliżu zespołu wzmożonej i intensywnej opieki i terapii noworodka, co pozwala na dobrą opiekę medyczną.

 W ramach odcinka “A” znajduje się zespół pomieszczeń intensywnej terapii medycznej noworodka, pokoje wcześniaków, noworodków obserwowanych (wszystkie dostępne przez śluzy fartuchowe) oraz pokój opieki pośredniej i ciągłej. Pomieszczenia te są wzajemnie podzielone przeszklonymi ścianami dla ułatwienia wzrokowego kontaktu pielęgniarskiego i zaopatrzone w dodatkowe drzwi umożliwiające łączenie wzajemnie w ramach potrzeb i możliwości higieniczno – sanitarnych.

 Odcinek “A” posiada też dyżurki położnych i pielęgniarek, gabinet zabiegowy, pomieszczenie socjalne , magazyny , brudownik, kuchenkę oddziałową , pokój laktacyjny oraz pomieszczenie do wykonywania mieszanin żywienia pozajelitowego ze śluzą fartuchową.

 

  • II etap zadania obejmował przebudowęskrzydła „B”, czyli części noworodkowej. Realizacja robót związanych z II etapem zadania rozpoczęła się 10 lutego, a zakończyła we wrześniu bieżącego roku.

 

Odcinek “B” mieści nieco inne funkcje od odcinka “A”. Pomieszczenia analogiczne z odcinkiem “A” to dyżurki położnych i pielęgniarek, pomieszczenie socjalne, magazyn oddziałowy, brudownik i pokoje dwuosobowe dla pacjentek z łazienką i punktami sanitarnymi dla noworodków. Odcinek “B” posiada większy gabinet diagnostyczno – zabiegowy.

W części ogólnodostępnej znajduje się łazienka przeznaczona dla osób odwiedzających i towarzyszących, których obecność jest związana ze specyfiką porodów rodzinnych. W części ogólnodostępnej mieści się także dyżurka lekarzy wraz z pomieszczeniem socjalnym oraz Poradnia Oceny Rozwoju Noworodka.

W skrzydle „B” mieści się 6 pokoi łóżkowych w układzie “matka dziecko”, w tym 5 dwuosobowych z węzłem sanitarnym oraz 1 trzyosobowy, jak również pokój jednoosobowy tzw. „izolatka” z łazienką, pozwalający na separowanie indywidualnych przypadków ze względów higieniczno – epidemiologicznych. Odcinek “B” mieści także 5 pokoi przedporodowych dwu lub trzy łóżkowych z łazienkami usytuowanymi w pokojach lub w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju.

 

Łącznie w przebudowanym oddziale mieszczą się 44 łóżka dla pacjentek w tym 13 przedporodowych, 31 po porodowych oraz 10 stanowisk opieki nad noworodkiem .

Wszystkie wprowadzane zmiany i udogodnienia są ukierunkowane na zapewnienie kobiecie komfortowych warunków podczas porodu oraz profesjonalnej opieki dla niej i dziecka w pierwszych dobach po porodzie. Nowoczesny sprzęt którym obecnie dysponujemy, oraz wysoce komfortowe warunki pobytu z pewnością sprawią, że pobyt w szpitalu związany z narodzinami dziecka będzie miłym i przyjemnym wspomnieniem – podsumowuje dyrektor Szpitala Marcin Radzięta.