Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już wspomaga pracę Pracowni Bakteriologicznej!

14 listopada 2023
Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już wspomaga pracę Pracowni Bakteriologicznej! - zdjęcie

W październiku wykonano pierwsze badania na aparatach Maldi-tof i Phoenix przekazanych do Pracowni Bakteriologicznej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Obecnie obydwa aparaty są używane w laboratorium w rutynowej diagnostyce mikrobiologicznej zakażeń wszystkich układów (m.in. oddechowego, pokarmowego, moczowego) i przede wszystkim sepsy z każdego materiału pobranego od pacjenta.

Maldi-tof to urządzenie pozwalające na precyzyjną i przyśpieszoną identyfikację drobnoustrojów stanowiących przyczynę sepsy. Umożliwia podjęcie szybkiej terapii, zazwyczaj do 24 godzin od momentu pobrania materiału. Aparat ten był do tej pory dostępny tylko w nielicznych laboratoriach w Polsce.

Phoenix to aparat do automatycznej identyfikacji biochemicznej i oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów. Pozwala przyspieszyć wynik antybiogramu, umożliwia optymalne leczenie sepsy. Oba sprzęty ze sobą kompatybilne.

W dniu dzisiejszym Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej odwiedził Pracownię Bakteriologiczną, gdzie pani Zofia Kowalska Kierownik pracowni objaśniła procedurę wykonywania badań nowym sprzętem.

„Sepsa to choroba w której przebiegu priorytetowe znaczenie ma dostęp do szybkiej i prawidłowej diagnostyki mikrobiologicznej, dlatego niezmiernie się cieszę i dziękuję Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, że przychyliła się do naszej prośby i doposażyła Pracownię Bakteriologiczną limanowskiego Szpitala w ten nowoczesny sprzęt. Jest to dla nas niezwykle ważne, gdyż szeroki zakres prowadzonej przez tutejszą pracownię diagnostyki zakażeń jest ogromnym wsparciem dla działających oddziałów i poradni Szpitala. Dziękuję również całemu zespołowi pracowni bakteriologicznej za pracę, zaangażowanie oraz chęć nabywania nowych umiejętności i doskonalenia w nowoczesnych metodach diagnostyki.” – mówi Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala.

Do pracowni na początku przyszłego roku trafi również komora laminarna przeznaczona do pracy w warunkach sterylnych i wykorzystywana w rutynowej diagnostyce mikrobiologicznej. Komora chroni operatora i pomieszczenie laboratoryjne przed potencjalnym skażeniem lub zanieczyszczeniem wewnątrz obszaru roboczego.

Wszystkie sprzęty Szpital otrzymał dzięki wparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 31. finał przebiegał pod hasłem Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!

Serdecznie dziękujemy!

O sprzęcie otrzymanym od Fundacji WOŚP pisaliśmy również w artykule https://www.szpitallimanowa.pl...