Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Światowy Dzień Chorego 2021

11 lutego 2021
Światowy Dzień Chorego 2021 - zdjęcie

11 lutego 2021 roku obchodzony jest XXIX Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji pracownicy naszego Szpitala z dyrekcją na czele pragną złożyć wszystkim chorym przebywającym zarówno w naszej placówce jak i w swoich domach serdeczne życzenia szybkiego powrotu do zdrowia oraz cierpliwości podczas procesu leczenia.  

W imieniu wszystkich pracowników naszego Szpitala te oto życzenia do wszystkich chorych skierował pan dyrektor Marcin Radzięta: „Drodzy Pacjenci. W imieniu wszystkich pracowników naszego Szpitala życzę wam szybkiego powrotu do zdrowia, wytrwałości w znoszeniu bólu, cierpliwości podczas procesu leczenia i trudach dnia codziennego oraz pogody ducha. W tym szczególnym dniu zapewniamy was o tym że codziennie w naszym szpitalu staramy się wszyscy oto aby wasz proces powrotu do zdrowia przebiegał szybko i jak najlepiej oraz chcemy wam ulżyć w bólu i trudzie choroby.”

Tradycyjnie jak co roku ze swoim orędziem do chorych i osób nimi się opiekującymi zwrócił się Ojciec Święty Franciszek. W swoim orędziu napisał między innymi: „Drodzy bracia i siostry, przykazanie miłości, które Jezus pozostawił swoim uczniom, znajduje konkretną realizację także w relacji z chorymi. Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony...”

 

Całość tegorocznego orędzia papieża można przeczytać tu:

http://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/sick/documents/papa-francesco_20201220_giornata-malato.html

 

Warto wiedzieć:

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich oraz w 11. rocznicę zamachu na jego życie. Papież wyznaczył też od razu na obchody Światowego Dnia Chorego dzień 11 lutego czyli Święto Matki Boskiej z Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na całym świecie. Ustanawiając ten dzień Ojciec Święty Jan Paweł II pisał: „To odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot”.