Szpital Powiatowy w Limanowej strona główna
Szpital Powiatowy w Limanowej strona główna
Zmień na język polski Zmień na język angielski
Infolinia 18 33 01 700
logo akredytacji Programy unijne
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony
Ctrl + B Wróć do poprzedniej strony

Szpital Powiatowy w Limanowej należy do Krajowej Sieci Onkologicznej!

04 grudnia 2024
Szpital Powiatowy w Limanowej należy do Krajowej Sieci Onkologicznej! - zdjęcie

Kwalifikacja limanowskiej placówki do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) to dla nas ważny krok w opiece nad pacjentami onkologicznymi. Ponad roczne starania doprowadziły do uzyskania pozytywnej decyzji NFZ w sprawie możliwości udzielania świadczeń w zakresie chirurgii onkologicznej. Szpital już od dłuższego czasu bardzo blisko współpracuje z Narodowym Instytutem Onkologii w Krakowie oraz kompletuje zespół nowych lekarzy chirurgów onkologicznych pod kierunkiem dr Andrzeja Gwiazdowskiego oraz dr Arkadiusza Szczeciny. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż od grudnia br. do zespołu dołączył wybitny specjalista prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej i torakochirurgii.

W wyniku tych działań profil działalności Oddziału Chirurgii Ogólnej zmienił się w znacznym stopniu. Położono nacisk na rozwój w kierunku leczenia chorób nowotworowych rozszerzając zakres wykonywanych operacji o procedury z zakresu chirurgii onkologicznej. W tutejszym oddziale w ciągu ostatniego roku wykonano około 80 operacji kolorektalnych, czyli z zakresu leczenia chirurgicznego nowotworów jelita grubego. Coraz większy odsetek z nich jest wykonywany przy użyciu techniki małoinwazyjnej – laparoskopii.

Drugim najczęstszym nowotworem operowanym w tutejszym oddziale jest rak piersi. Rocznie jest to około 50 operacji. Wykonywane są operacje radykalne, a także oszczędzające zarówno pierś, jak i pachowe węzły chłonne. W ciągu ostatniego roku wprowadzono po raz pierwszy operacje z jednoczasową rekonstrukcją piersi przy użyciu implantu, jak i tkanek własnych.
Warto nadmienić, że oznaczanie węzła wartowniczego jest wykonywane nowoczesną metodą Sentimag niewymagającą używania znacznika radioaktywnego (o czym pisaliśmy w artykule pn. Rozszerzony zakres operacji onkologicznych).

Inne rzadziej występujące nowotwory operowane w tutejszym oddziale to:

  • rak żołądka – tutaj podstawą skuteczności leczenia jest szerokie wycięcie węzłów chłonnych, które wykonujemy z godnie z obowiązującymi wytycznymi,
  • czerniak skóry – w tym przypadku również do oznaczania węzłów wartowniczych stosowany jest nowoczesny system Sentimag,
  • mięsaki tkanek miękkich – sa operowane zgodnie z wymaganymi zasadami.

Plan leczenia chorego ze stwierdzonym nowotworem złośliwym jest każdorazowo ustalany na posiedzeniach Konsylium Onkologicznego, które odbywa się regularnie raz w tygodniu z personelem Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie, czyli jednostki wiodącej w województwie małopolskim. Z Narodowym Instytutem Onkologii limanowski Szpital współpracuje również w zakresie leczenia innymi metodami – głównie radioterapią i chemioterapią. Terminy konsultacji i leczenia są bardzo krótkie. Terminy te są ustalane przez Koordynatora, gdyż podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej muszą wyznaczyć koordynatora dla każdego pacjenta. Poprowadzi on pacjenta „za rękę” przez cały proces leczenia. Do jego zadań należy m.in. umawianie terminów niezbędnych badań i wizyt, przygotowanie pacjenta do konsylium lekarskiego. Koordynator jest więc łącznikiem między lekarzem a pacjentem.

Zmiany, które już zaszły w funkcjonowaniu Oddziału Chirurgii Ogólnej, to początek nowego kierunku działania. "Chcemy kontynuować podjęte już kroki w kierunku rozwoju chirurgii onkologicznej w naszej placówce. W tym celu potrzebujemy specjalistycznego doposażenia Bloku Operacyjnego, tak, by zakres wykonywanych operacji mógł być coraz szerszy. Dlatego też złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dedykowanego na Blok Operacyjny i Oddział Chirurgii. Będzie to sprzęt o wartości blisko 9 mln złotych. Jestem przekonany , że jest to dobry kierunek rozwoju i że jesteśmy w stanie świadczyć w tym zakresie usługi na najwyższym poziomie." - zapewnia Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala.

Potwierdzeniem tych słów jest opinia prof. dr hab. n . med. Janusza Rysia Z-cy Dyrektora Narodowego instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie-Państwowego Instytutu Badawczego Dyrektor Oddziału w Krakowie:

„Podczas prawe roku współpracy lekarze onkolodzy pracujący w Szpitalu w Limanowej dali się poznać jako kompetentny zespół specjalistów, dysponujący zarówno odpowiednia wiedzą i umiejętnościami, jak i pracujący w ramach dobrze wyposażonego sprzętowo Oddziału. Jakość leczenia chirurgicznego w zakresie zabiegów operacyjnych wykonywanych w Szpitalu w Limanowej zasługuje na uznanie, co potwierdza m.in. ocena materiału operacyjnego badanego e tutejszym Zakładzie Patomorfologii Nowotworów”.

Prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej również pozytywnie ocenia działalność Szpitala w zakresie leczenia pacjentów onkologicznych:

„W Szpitalu w Limanowej powstał młody, ambitny zespół lekarski, który dynamicznie i z dużym zaangażowaniem wykonuje procedury medyczne z zakresu chirurgii onkologicznej. Mogę potwierdzić, iż lekarze Ci bardzo dobrze wykonują swoją pracę, dbają o swój rozwój zawodowy podnosząc swoje zawodowe umiejętności. Z dużym uznaniem obserwuje prace tego ośrodka. Współpraca z nim jest również bardzo dobrze ocieniana przez jednostki sprawujące nadzór merytoryczny, w tym Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie. Jako Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej dla województwa małopolskiego pozytywnie oceniam działania Szpitala Powiatowego w Limanowej Imienia Miłosierdzia Bożego.”

Warto wiedzieć:
Priorytetem KSO, która wejdzie w życie w przyszłym roku, jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania kompleksowej opieki opartej o jednakowe standardy i wysoką jakość. Pacjent onkologiczny zgłaszający się do szpitala otrzyma tutaj odpowiednią opiekę oraz dowie się jak będzie wyglądało jego dalsze leczenie.

Strukturę KSO będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na najwyższym wysokospecjalistycznym poziomie - w SOLO III, złożone - w SOLO II, a podstawowe - w SOLO I. 

Szpital Powiatowy w Limanowej został zakwalifikowany jako Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego na poziomie SOLO I.