Szpital Powiatowy w Limanowej strona główna
Szpital Powiatowy w Limanowej strona główna
Zmień na język polski Zmień na język angielski
Infolinia 18 33 01 700
logo akredytacji Programy unijne
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony
Ctrl + B Wróć do poprzedniej strony

Witrektomia i program lekowy w limanowskim szpitalu

19 września 2023
Witrektomia i program lekowy w limanowskim szpitalu - zdjęcie

Przypominamy, iż w Szpitalu Powiatowym w Limanowej są dostępne nowe świadczenia dla Pacjentów z chorobami oczu. W ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia – Okulistyki wykonywany jest specjalistyczny zabieg witrektomii, natomiast pacjenci poradni okulistycznej mają szanse zakwalifikować się do programu lekowego.

Zabiegi witrektomii wykonywane są w ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia dlatego też przeprowadzane są tylko w trybie planowym w przypadkach:

  • błon nasiatkówkowych,
  • otworów plamki,
  • wylewów krwi do ciała szklistego o różnej etiologii,
  • retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej,
  • wylewów podsiatkówkowych/podplamkowch - w ograniczonych wskazaniach ze względu na ryzyko braku poprawy widzenia,
  • cukrzycowego obrzęk plamki,
  • urazów z powikłaniami późnymi w tylnym biegunie,
  • powikłań w chirurgii zaćmy (utopienie jądra lub jego fragmentów).


Nie są operowani pacjenci ze wskazań pilnych/nagłych takich jak:

  • świeże odwarstwienie siatkówki,
  • świeże ciała obce wewnątrzgałkowe,
  • świeże urazy drążące wymagające pilnego zabiegu naprawczego
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej po iniekcjach, po zabiegach operacji zaćmy.

Witrektomia jest wysokospecjalistycznym zabiegiem okulistycznym, dlatego też skierowanie na konsultację pod kątem kwalifikacji do zabiegu może wystawić tylko lekarz okulista (NFZ/gabinet prywatny). Jeśli pacjent jest kierowany z gabinetu prywatnego, do ustalenia terminu konsultacji konieczne jest również e-skierowanie do Poradni Okulistycznej od lekarza rodzinnego.

W celu umówienia wizyty kwalifikacyjnej Pacjent powinien kontaktować się z Poradnią Okulistyczną tut. Szpitala (nr tel.: 18 33 01 773 w godzinach pracy poradni, ewentualnie tel. kom. 530 393 887 czynny w środy 8.00 - 12.00, czwartki 8.00 -14.00). Kwalifikację wstępną przeprowadza dr n. med. Anna Woyna-Orlewicz, a ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, po konsultacji zdalnej wyników przeprowadzonych badań, podejmuje dr n. med. Krzysztof Morawski, który również przeprowadza zabiegi.

dr n. med. Krzysztof Morawski jest specjalistą chorób oczu, mikrochirurgiem, ekspertem z dziedziny okulistyki. To wieloletni pracownik i dydaktyk Kliniki Okulistyki CMUJ z ogromnym doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu chorób siatkówki i plamki. Wykonuje OCT, angiografię fluoresceinową, iniekcje doszklistkowe anty-VEGF (Eylea, Lucentis), laseroterapię oraz operacje witrektomii i usunięcia zaćmy. Należy do Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Szklistkowo-Siatkówkowej (EVRS) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Specjalistów Siatkówki (ASRS).

Więcej informacji na temat witrektomii, sposobu przygotowania do zabiegu i zaleceń po zabiegu w artykule Zabiegi witrektomii już wkrótce w limanowskim szpitalu!

Szpital Powiatowy w Limanowej pozyskał również środki na realizację programu lekowego. Dzięki temu w ramach Poradni Okulistycznej realizowany jest bezpłatny program lekowy w zakresie leczenia pacjentów z chorobami siatkówki. Program lekowy obejmuje: leczenie pacjentów z wysiękowym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD) oraz leczenie pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki (DME). Obecnie leczeniem w ramach programu objętych jest 11 osób.

Program lekowy to świadczenie gwarantowane. Leczenie odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych, jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów.

Pacjent z wysiękowym zwyrodnieniem plamki powinien zgłosić się do Poradni Okulistycznej (tel. 18 33 01 773 w godzinach pracy poradni) ze skierowaniem od lekarza okulisty (z rozpoznaniem zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem), ewentualnie od lekarza rodzinnego. Zostanie umówiony na wizytę kwalifikacyjną, podczas której wykonywane są określone badania. Wyniki badań lekarz przesyła do Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Chorób Siatkówki (powołanego przez Prezesa NFZ). Zespół na podstawie przesłanych wyników kwalifikuje/bądź nie – do programu. Jeżeli pacjent jest zakwalifikowany to kolejna wizyta jest już wizytą podczas której podawany jest lek.

Zalecenia dla pacjenta przed podaniem leku:

  • 5 dni przed iniekcją leku pacjent powinien oczyszczać (przecierać) oko chusteczkami sterylnymi do codziennej higieny powiek (do kupienia w aptece),
  • w dniu podania leku na wizytę należy zabrać piżamę i pantofle,
  • ważne, by pacjent był z osobą towarzyszącą.

Świadczenia zdrowotne w ramach programu lekowego realizowane są przez lek. Annę Ryś-Wojtas oraz dr n. med. Annę Woyna-Orlewicz.

Warto wiedzieć:

Program lekowy to świadczenie gwarantowane. Leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Leczenie jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów.

Program lekowy szczegółowo określa:

  • kryteria kwalifikacji pacjenta do leczenia;
  • kryteria wyłączenia z programu;
  • schemat dawkowania leków;
  • sposób podawania leków;
  • wykaz badań diagnostycznych wykonywanych przy kwalifikacji pacjenta do programu oraz koniecznych do monitorowania leczenia.