Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą świadczeń okulistycznych Szpitala Powiatowego w Limanowej.

12 czerwca 2024
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą świadczeń okulistycznych Szpitala Powiatowego w Limanowej. - zdjęcie

Oddział Chirurgii Jednego Dnia – Okulistyka Szpitala Powiatowego w Limanowej realizuje świadczenia finansowane z NFZ w zakresie zaćmy i witrektomii, natomiast w ramach Poradni Okulistycznej można przystąpić do nowatorskiego leczenia w ramach programu lekowego. Krótkie terminy oczekiwania!

ZAĆMA

Zaćma (z łac. cataracta) jest jedną z najczęstszych chorób oczu i polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki w oku, która normalnie jest przezroczysta. Zmętnienie soczewki, która głównie składa się z wody i białka, zwykle spowodowane jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, ale czynniki takie jak: palenie tytoniu, choroby metaboliczne (m.in. cukrzyca), urazy oka, długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV zwiększają ryzyko rozwoju zaćmy.

Zaćma znacząco wpływa na jakość życia pacjenta, gdyż ogranicza zdolność do wykonywania codziennych czynności, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji. Wynika to z faktu, iż światło, które przechodzi przez soczewkę z zaćmą, ulega rozproszeniu, czego rezultatem jest rozmyte lub nieostre widzenie. Dlatego ważne jest, aby osoby, które obserwują u siebie takie objawy skonsultowały się z lekarzem i podjęły leczenie, ponieważ nieleczona zaćma prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku.

Leczenie zaćmy zazwyczaj polega na wykonaniu operacji chirurgicznego usunięcia zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu soczewki sztucznej, aby przywrócić jej przejrzystość i poprawić widzenie pacjenta.

W Szpitalu Powiatowym w Limanowej zaćma usuwana jest najnowocześniejszą metodą FAKOEMULSYFIKACJI, która umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cięciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka. Zabieg, który trwa kilkanaście minut, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - poprzez podanie kropli znieczulających do worka spojówkowego.

Zabieg usunięcia zaćmy jest refundowany przez NFZ.

Terminy zabiegów w Szpitalu Powiatowym w Limanowej są bardzo korzystne – w stabilnych przypadkach zabieg może być przeprowadzony już po 10 sierpnia, natomiast pilne przypadki – około 20 lipca.

W celu umówienia wizyty kwalifikacyjnej Pacjent powinien kontaktować się z Poradnią Okulistyczną tut. Szpitala (nr tel: 18 33 01 773 w godzinach pracy poradni, ewentualnie tel. kom. 530 393 887 czynny w środy 8.00 - 12.00, czwartki 8.00 -14.00).

Baner dot. wykonywania zabiegów zaćmy, witrektomii oraz programu lekowego.

WITREKTOMIA

Kolejnym specjalistycznym zabiegiem wykonywanym w ramach okulistyki jednego dnia jest witrektomia. Jest to wysokospecjalistyczny zabieg okulistyczny, dlatego też skierowanie na konsultację pod kątem kwalifikacji do zabiegu może wystawić tylko lekarz okulista (NFZ/gabinet prywatny). Jeśli pacjent jest kierowany z gabinetu prywatnego, do ustalenia terminu konsultacji konieczne jest również e-skierowanie do Poradni Okulistycznej od lekarza rodzinnego.

Na czym polega witrektomia?

Witrektomię przeprowadza się w celu usunięcia patologicznych zmian z siatkówki i ciała szklistego. Zabieg pozwala również przywrócić prawidłowe położenie siatkówki w przypadku odwarstwienia oraz anatomię plamki w przypadku błon nasiatkówkowych czy otworów w plamce.

Zabieg przeprowadza się go przy użyciu mikroskopu ze specjalnym układem optycznym oraz z wykorzystaniem specjalistycznego oświetlenia ksenonowego lub diodowego dostarczanego do wnętrza oka światłowodem. Podczas operacji chirurg za pomocą mikronarzędzi manipuluje się w celu usunięcia patologicznych struktur oraz przywrócenia prawidłowej anatomii siatkówki, endolaserem zabezpiecza się siatkówkę, a za pomocą witrektomu usuwa się ciało szkliste i wpuszcza do oka gaz, płyn lub olej, które podtrzymują siatkówkę i pozwalają zachować kształt oka. Rodzaj wypełnienia zależy od schorzenia siatkówki. Substancje te wchłaniają się samoistnie w ciągu 1-6 tygodni od operacji (z pominięciem oleju, który należy usunąć chirurgicznie).

Jak długo trwa zabieg witrektomii?

Zabieg witrektomii jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (krople + zastrzyk pozagałkowy + dożylna sedacja) pod stałą opieką anestezjologa. W zależności od rodzaju schorzenia i stopnia zaawansowania choroby zabieg trwa od 1 do 3 godzin. Pacjent wraca do domu tego samego dnia z dalszymi zaleceniami dotyczącymi postępowania, stosowania kropli ocznych i kolejnych badań kontrolnych.

Zabiegi przeprowadza dr n. med. Krzysztof Morawski - specjalista chorób oczu, mikrochirurg, ekspert z dziedziny okulistyki. Wieloletni pracownik i dydaktyk Kliniki Okulistyki CMUJ z ogromnym doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu chorób siatkówki i plamki. Wykonuje OCT, angiografię fluoresceinową, iniekcje doszklistkowe anty-VEGF (Eylea, Lucentis), laseroterapię oraz operacje witrektomii i usunięcia zaćmy. Należy do Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Szklistkowo-Siatkówkowej (EVRS) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Specjalistów Siatkówki (ASRS).

Więcej informacji o zabiegach witrektomii można znaleźć w artykułach: Zabiegi witrektomii już wkrótce w limanowskim szpitalu! oraz Witrektomia i program lekowy w limanowskim szpitalu

PROGRAM LEKOWY

Od ubiegłego roku Poradnia Okulistyczna Szpitala Powiatowego w Limanowej realizuje bezpłatny program lekowy w zakresie leczenia pacjentów z chorobami siatkówki. Program obejmuje: leczenie pacjentów z wysiękowym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD) oraz leczenie pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki (DME). Obecnie leczeniem w ramach programu objętych ponad 20 osób.

Program lekowy to świadczenie gwarantowane. Leczenie odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych, jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów.

Pacjent z wysiękowym zwyrodnieniem plamki powinien zgłosić się do Poradni Okulistycznej (tel. 18 33 01 773 w godzinach pracy poradni) ze skierowaniem od lekarza okulisty (z rozpoznaniem zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem), ewentualnie od lekarza rodzinnego. Zostanie umówiony na wizytę kwalifikacyjną, podczas której wykonywane są określone badania. Wyniki badań lekarz przesyła do Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Chorób Siatkówki (powołanego przez Prezesa NFZ). Zespół na podstawie przesłanych wyników kwalifikuje/bądź nie – do programu. Jeżeli pacjent jest zakwalifikowany to kolejna wizyta jest już wizytą podczas której podawany jest lek.

Szczegółowe informacje o programie lekowym w artykule: Witrektomia i program lekowy w limanowskim szpitalu