Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Zaćma – poznaj wszystkie możliwości leczenia. Posłuchaj wywiadu z dr Anną Woyna - Orlewicz w Radiu Kraków!

20 maja 2022
Zaćma – poznaj wszystkie możliwości leczenia. Posłuchaj wywiadu z dr Anną Woyna - Orlewicz w Radiu Kraków! - zdjęcie

Zaćma inaczej katarakta, to zmętnienie soczewki oka. Może prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Najczęściej występującą kataraktą jest zaćma starcza, która pojawia się zwykle u osób po 50. roku życia. Zaćma może jednak również wystąpić u młodszych osób, cierpiących na krótkowzroczność albo cukrzycę.

Wcześnie zdiagnozowaną zaćmę starczą leczy się środkami przeciw kataraktowymi w postaci kropli aplikowanych do gałki ocznej. Jeśli jednak zmętnienie obejmuje całą soczewkę, konieczne jest leczenie operacyjne.

Leczenie operacyjne zaćmy jest refundowane przez NFZ. Zabiegi usunięcia zaćmy w Szpitalu  Powiatowym w Limanowej wykonywane są od 2011 roku. W tym okresie zoperowano niemal 6 000 osób. Aktualnie termin oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy na NFZ to okres około miesiąca.

Warto przypomnieć, iż bezpłatne zabiegi usunięcia zaćmy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego możliwe są jedynie z soczewkami jednoogniskowymi (to soczewka podstawowa). Dlatego Szpital Powiatowy w Limanowej wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom swoich pacjentów zdecydował się na uruchomienie płatnych zabiegów okulistycznych w tym m.in. zabiegu usunięcia zaćmy. Dlaczego warto zdecydować się na płatny zabieg usunięcia zaćmy? Zasadniczą różnicą jest zastosowanie tzw. soczewek wewnątrzgałkowych typu Premium, które nie są dostępne w ofercie zabiegów  w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na NFZ.

Do soczewek Premium zaliczane są:

  • soczewki wieloogniskowe (trójogniskowe): PanOptics firmy Alcon https://panoptix.pl/
  • soczewki o wydłużonej ogniskowej EDOF: Vivity firmy Alcon
  • soczewki jednoogniskowe Plus (ze wzmocnionym widzeniem pośrednim): Eyhance firmy Tecnis

Zastosowanie soczewek wieloogniskowych i EDOF ma na celu wyeliminowanie lub znaczące zmniejszenie konieczności używania okularów. Dla pacjentów z astygmatyzmem każdy rodzaj soczewek dostępny jest w wersji torycznej. 

 

Poniżej prezentujemy wywiad w Radiu Kraków z dr Anną Woyna – Orlewicz - Kierownikiem Oddziału Chirurgii Jednego Dnia w Szpitalu Powiatowym w Limanowej oraz operatorem w zabiegach usunięcia zaćmy. Pani Doktor podczas wywiadu wyjaśnia czym się różnią poszczególne rodzaje soczewek, jakich efektów można się spodziewać po zabiegu usunięcia zaćmy oraz jak przebiega zabieg.

Wywiad w Radiu Kraków z dr Anną Woyna – Orlewicz.

 

Na stronie naszego Szpitala w zakładce Oddziały/ Oddział Chirurgii Jednego Dnia – Okulistyka zabiegi platne https://www.szpitallimanowa.pl/oddzial-chirurgii-jednego-dnia-zabiegi-platne również Państwo znajdą informacje o zabiegu usunięcia zaćmy, przygotowaniu do zabiegu, jak również niezbędne do wypełnienia dokumenty oraz wykaz wszystkich odpłatnych zabiegów i usług okulistycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

 

Rejestracja na badania i odpłatne zabiegi okulistyczne: 530 393 887 od pn do pt w godz.: 8.00-15.00. Pod wskazany numer można wysłać SMS z informacją o chęci zapisania się na badanie kwalifikacyjne, po czym pacjent otrzyma informację zwrotną o zarezerwowanym terminie.

 

Rejestracja pacjentów na zabieg usunięcia zaćmy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego: 18 33 01 773 w godzinach pracy Poradni Okulistycznej.

 

Zapraszamy!