Logo sygnet
Logo szpitala Limanowa
Flaga Polski Flaga UK
Infolinia 18 33 01 700
Certyfikat 2019 56 Flaga Unii Europejskiej
+ Zwiększ tekst
- Zmniejsz tekst
Wersja kontrastowa
Mapa strony

Szpital Powiatowy w Limanowej realizuje program badań przesiewowych raka jelita grubego finansowany przez NFZ

20 stycznia 2023
Szpital Powiatowy w Limanowej realizuje program badań przesiewowych raka jelita grubego finansowany przez NFZ - zdjęcie

Szpital Powiatowy w Limanowej podjął skuteczne starania o pozyskanie środków na wykonywanie badań kolonoskopowych w znieczuleniu bez skierowania. Dzięki temu od 1 stycznia 2023 r. jesteśmy jednym z 23 w Małopolsce realizatorów programu badań przesiewowych raka jelita grubego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet i niestety zachorowalność na tę chorobę systematycznie wzrasta. Badanie kolonoskopowe jest podstawową metodą profilaktyki raka jelita grubego, gdyż jego istotą jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian (polipów) i ich usunięcie. To pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

W ramach programu profilaktyczną kolonoskopię w znieczuleniu bezpłatnie i bez skierowania, raz na 10 lat mogą wykonać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita grubego. Na badanie nie jest wymagane skierowanie, kwalifikacja odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety.

W celu rejestracji na badanie prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 18 33 01 700 w. 848 lub 536-502-498 – REJESTRACJA

Poniżej znajduje się Informacja nt. przygotowania do badania oraz Ankieta kwalifikacyjna, którą należy wypełnić i dostarczyć w dniu badania.

Ankieta

Informacja nt. przygotowania do badania kolonoskopii

Warto przypomnieć, iż w przypadku osób, u których potwierdzono raka jelita grubego, skuteczną terapię ułatwia model kompleksowej opieki onkologicznej (tzw. KON-JG). W Małopolsce są trzy placówki posiadające umowę z NFZ na realizację kompleksowej opieki nad pacjentami z rakiem jelita grubego. Są to: Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie, krakowski oddział Narodowego Instytutu Onkologii oraz Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. Szpitale te zapewniają diagnostykę nowotworu jelita grubego, leczenie w poradniach i na oddziale szpitalnym, dostęp do programów lekowych czy radioterapii oraz koordynację terapii. Niezbędnym elementem pomocy jest także wsparcie psychologiczne.

Na naszej stronie - w blogu - można znaleźć 4 artykuły dotyczące objawów raka jelita grubego, czynników ryzyka jego wystąpienia, obciążeń rodzinnych oraz profilaktyki raka jelita grubego.

https://www.szpitallimanowa.pl/blog/rak-jelita-grubego-czy-powinienes-sie-zbadac/10

https://www.szpitallimanowa.pl/blog/polipy-jelita-grubego/11

https://www.szpitallimanowa.pl/blog/rak-jelita-grubego-a-obciazenia-rodzinne/12

https://www.szpitallimanowa.pl/blog/profilaktyka-raka-jelita-grubego/13